Stránka 1 z 2

Pěnovec

Napsal: 03 pro 2018, 08:08
od Jirka
Zdravím vespolek,
už několik týdnů se snažím sehnat pěnovec, do kterého bych zasadil svoje tučnice. Nepotřebuji moc. Stačí mi jenom tolik, aby se to vešlo do květináče na poličku. Měl byste někdo nějaký přebytečný kousek? Nemůžu ho nikde sehnat. Ani hobby markety, ani internet.
Jirka

Re: Pěnovec

Napsal: 04 pro 2018, 15:38
od matous
ahoj pěnovec nemám ale doporučím ti travertin !! 8-)
navod: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/t ... aci-skalku

Re: Pěnovec

Napsal: 04 pro 2018, 22:13
od zlatokrt
Matous: No, on je to ve skutečnosti takový umělý travertin, ale funguje výborně, to zas jo.
Jirka: V případě neúspěchu doporučuji zkusit lávový tuf. Tučnice na něm rostou podobně krásně.

Re: Pěnovec

Napsal: 05 pro 2018, 12:14
od Jirka
Ten pěnovec se mi zalíbil z toho důvodu, že údajně umí nasáknout vodu podmáčením. Takže bych vůbec nemusel rosit. Má lávový tuf podobné vlastnosti?

Re: Pěnovec

Napsal: 05 pro 2018, 22:06
od zlatokrt
Ano. Lávový tuf je porézní a také velmi dobře nasákává vodu. Já jsem to dělal tak, že jsem do něj větším vrtákem nadělal díry, ty vyplnil troškou substrátu (pro vyloženě vápnomilné druhy jsem přidával do této směsi špetku vápence) a do něj teprve sázel tučnice. Pak jsem měl s mexickými tučnicemi problém a spousta mi jich na kameni uhynula, takže jsem na tuto metodu dočasně zanevřel a tuf nechal ležet na zahradě. Během pár let obrostl mechem, tak jsem do něj letos nasázel Pinguicula hirtiflora.
Časem jsem zjistil, že tučnice mi tehdy uhynuly vinou příliš vysoké teploty - s cílem poskytnout jim co nejvíce světla jsem je zbytečně vystavoval slunci, takže se přehřály a pak uhnily. Člověk se prostě pořád něco učí :-)
P1030109.JPG

Re: Pěnovec

Napsal: 06 pro 2018, 11:51
od Jirka
To je nádherně obrostlý kámen :D Děkuji za fotku i za zkušenost.
Zkoušel jsem hledat tuf, ale zatím bez úspěchu. Takže ted už sháním pěnovec a tuf. Pokud by někdo měl kámen cca 10x10 cm, tak se hlásím :D
Jirka

Re: Pěnovec

Napsal: 11 pro 2018, 21:55
od zlatokrt
Hm, v Brně prodávají tuf v několika akvaristikách (používá se do akvárií), v Hornbachu a v zahradnictví Čtyřlístek. Do posledního obchodu je nejlépe zajít v létě po několika slunečných dnech. Kameny totiž prodávají na váhu a nejsou kryté před deštěm, takže jejich cena výrazně kolísá podle počasí :-D

Re: Pěnovec

Napsal: 10 kvě 2019, 20:01
od Jirka
Tak jsem konečně pořídil. Prodávali to pod názvem "lávový kámen" a má to stejnou barvu, jako na Vašem obrázku. Teď se snažím do toho kamene vyvrtat díry. Jde to hodně pomalu, ale věřím, že se zadaří. Jako začátečník stále nevycházím z údivu. Kdyby mi někdo před rokem řekl, že pro sázení masožravek budu potřebovat vrtačku s příklepem, nevěřil bych :D

Re: Pěnovec

Napsal: 11 kvě 2019, 10:18
od zlatokrt
Pomalu??? A zkoušel jste to dát do vody, jestli je nasákavý? Já do toho svého kamene dělal díry velmi snadno, nejspíš by to šlo i ruční vrtačkou. Ale na té tvrdosti kamene v podstatě nesejde. Hlavní je, aby v něm vzlínala voda, když ho do ní postavíte.

Re: Pěnovec

Napsal: 11 kvě 2019, 15:30
od Jirka
Je nasákavý naprosto krásně. Dám kámen do mělké misky s vodou a nasákne cca do 3 minut úplně celý. Asi mám jiný kámen. Koupil jsem to v potřebách pro chov zvířat. Dnes jsem tam zasadil tučnice, tak uvidíme, jak se jim bude dařit.