Stránka 1 z 2

Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 09 dub 2018, 13:03
od Satan
Dobrý den,

v tomto tématu bych chtěl řešit osvětlení pro masožravé rostliny a především kde ho koupit, případně jaká je ideální kombinace pro osvětlování masožravých rostlin. Články Adama Veleby jsem četl a jsou skvělým vhledem do problematiky osvětlování, to bezpochyby, ale velice by mě zajímaly vaše postřehy a pořízená osvětlovací technika, kterou používáte při svícení v zimním období.

Protože bych si chtěl tento rok rozšířit sbírku rostlin a dát jim to nejlepší v době, kdy je nejméně světla tak zakládám toto téma. Přemýšlel jsem o pořízení LED pásků na dvou, případně třech hliníkových profilech, osvětlující plochu asi 80 x 20 cm. Chtěl bych si pořídit asi něco takového.

Případně, pokud to podle vás nestačí a bude to nedostatečné si pořídit nějaké LED moduly a spájet je do pásku. Zajímalo by mě, zda kombinace typu pásku výše v chladně bílé + denní bílé, případně doplněné o červený pásek by bylo vhodné pro pěstování rosnatek (capensis, spathulata) a tučnic.

Díky za odpovědi a nápady.

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 09 dub 2018, 13:43
od Termiter
Dovolil jsem si upravit příspěvek a vložit odkaz přímo do textu.

Já používám tyhle pevné pásky. Mají na sobě magnety, takže jdou chytit třeba na šroubky s plochou hlavou. Už mám objednané třetí. Protože mezi podkladem a plechem s diodami je mezera, tak se prakticky vůbec nezahřívají.

Pásky mají diody bílé a žluté, takže světlo je na LEDky poměrně příjemné a sluneční. Nahradil jsem jimi trubicové zářivky, které jsem léta používal.

Fotografii dodám.

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 12 dub 2018, 21:37
od zlatokrt
Mé nejaktuálnější poznatky: Je to vcelku jedno. Kytky rostou skoro pod vším, jde především o množství světla, ideálně bílého. Použití monochromatických ledek s sebou nese riziko nevyváženého spektra a díky tomu špatnému růstu. Zdá se mi například, že pod světlem s velkým podílem červené se špatně daří tučnicím - které obvykle rostou na svazích odvrácených od slunce (alespoň se to často udává v literatuře). Přímé slunce má hodně červené, rosnatkám rostoucím na slunných místech to tedy nijak zvlášť nevadí, ale tučnice potřebují dostatek rozptýleného světla, což v přírodě znamená otevřené nebe bez přímého slunce - a tedy větší podíl modré složky.
V praxi pak záleží na tom, jestli má člověk čas se s tím bastlit. Mně už ten čas chybí, začínám přecházet na výrobky typu "plug and play".

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 12 dub 2018, 21:45
od Termiter
A proto já dávám přednost světlu, pod kterým kytky vypadají přirozeně. Pokud nerostou, tak přidám víc světla. :c)

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 13 dub 2018, 09:25
od Satan
Budu teď přesazovat pár rosnatek a mám přerostlou odnož tučnice, kterou také přesadím, takže si udělám menší experiment jak porostou pod těmito pásky. Já si uvědomuji, že neexistuje ideální osvětlení, ale osvětlení, které se tomu ideálu může dost blížit.

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 27 pro 2018, 15:41
od serkys
Dobrý den,
jako zkušený amatér jsem si vyrobil skleněnou kopuli s masožravkami, bohužel místo je dál od okna a rostlinky dost trpí, stačilo by přisvětlovat obyčejnou lampičkou? Je nějaký doporučený standard: lumen, barevné spektrum pro rostliny?
mám v podstatě vybrány 3 varianty, obyč. led žárovku 270lm 4000k a pak následující..
tuto žárovku s nějakou stolní lampičkou
https://www.svet-svitidel.cz/led-stmiva ... x-gxlz170/
nebo
https://www.akva-exo.cz/detail/akvarist ... eni/12720/

děkuji:)

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 27 pro 2018, 16:45
od Termiter
Dobrý den,
v případě domácího pěstování je v zásadě jedno, čím svítíte. Důležité je, aby světla bylo co nejvíce a rostliny pod ním vypadaly pěkně. A nejlépe vypadají v teplé bílé.

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 28 pro 2018, 19:21
od zlatokrt
Jak píše Michal, pro takovýto účel je to vcelku jedno, ale také bych volil bílou ledku, teple bílá bývá oku nejpříjemnější a kytkám také poměrně dobře vyhovuje. Nebral bych to akvaristické, je zbytečně drahé - leda by vám hodně záleželo na designu. Jinak je to celkem jedno.
Moje osobní pravidlo pro hrubý odhad potřebného osvětlení je 1 lm světla na 1 cm2. Na osvětlení plochy 20x20 cm bych použil zdroj s udaným světelným tokem 400 lm bílého světla z rozumné výšky - tedy tak blízko rostlin, jak je to technicky jenom možné. V případě nějakých méně světlomilných druhů však stačí i méně světla nebo výše pověšené svítidlo.

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 12 úno 2019, 14:05
od Raduz
Řeším osvětlení rostlin na místě, na kterém nemám přístup k elektrické zásuvce a kdybych k nim táhnul prodlužku, tak mě manželka asi zabije. Proto řeším možnost využít solární osvětlení- třeba něco takového http://i-market.cz/173-solarni-svetla-a-lampy s tím, že bych dal solární panel ven a nějakou lampu s LED diodami dovnitř přímo nad květiny. Nemá někdo zkušenost s podobným řešením- nerad bych zbytečn nad nečím bádal a pak stejně zjistil, že je moje řešení k ničemu.

Re: Osvětlení pro pěstování masožravých rostlin

Napsal: 12 úno 2019, 20:37
od zlatokrt
Jak velký solární panel máte v úmyslu použít? Obávám se, že kdybyste chtěl použít jiné lampy než s výkonem v řádu několika málo jednotek wattů, musel byste si pořídit opravdu pořádný solár. Teoreticky nejúspornější řešení je využít kombinaci červených a modrých ledek. Jako přisvětlení na nevelkou plochu by to snad bylo reálné.