Chramst!
Víte, že ve VAMRu je i seznam MR množitelných listovými řízky, který si sestavili sami pěstitelé podle svých zkušeností a stále se rozšiřuje?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Hortikomplex 2005

25. 10. 2005
Radek Kastner
akce
Ve dnech 6. - 9. 10. 2005 proběhla v Olomouci již tradičně výstava Hortikomplex (výstava ovoce a zeleniny a školkařských výpěstků) spojená s výstavou Olima (festival gastronomie a nápojů, Podzimními zahradnickými trhy a tentokrát i VIII. celostátní výstavou České bonsajové asociace (bonsaje a suiseky). Samozřejmě jsem neopominul při této příležitosti navštívit opětovně místní skleníky s nyní již stálou expozicí masožravých rostlin.

Na celé akci bylo patrno, že se velice rychle blíží konec sezóny, nejen díky prezentovaným výpěstkům, zabarvením listí stromů v parku, ale i omezenou účastí prodejců. Z masožravých rostlin tentokrát v prodeji nebylo téměř nic, kromě jednoho malého stánku s několika zbylými rostlinami z předcházejících akcí.

V největším pavilonu A u vchodu čekala malá přehlídka chrysanthem , jediných květin, které byly tentokráte k vidění (1). V hlavní hale následovala přehlídka výpěstků ovoce a zeleniny a přestože jsem mířil na tuto akci s jiným záměrem, musím uznat, že některé aranžérské kousky byly obdivuhodné a dokázaly zkrásnit "obyčejné" druhy ovoce a zeleniny a dát jim nádech uměleckosti (2 - 6).

1 2 3 4 5 6

Velice zajímavou součástí byla již výše zmiňovaná celostátní výstava bonsají a suiseky, bylo jich několik desítek. Tentokrát se na místě sešly opravdu výstavní kousky pěstitelů, na které se nezbývalo než dívat se zalíbením a obdivem, protože si určitě dokážeme představit kolik let a práce, fantazie a nadšení je zapotřebí k vyvarování obdobných přírodních výtvorů, možná spíše až pokladů. Byl jsem opravdu jejich krásou natolik unesen, že jsem celou výstavu poctivě obešel a veškeré vystavené exponáty si vyfotil. Zde následuje jen několik náhodně vybraných (7 - 12).

7 8 9 10 11 12

Samozřejmě že součástí této výstavy bylo i soutěžní klání a mnohdy mi bylo líto, že plakety nedostaly všechny vystavené miniatury. Nicméně alespoň ukázka jednoho zvláštního ocenění a to "Cenu japonského velvyslance" získala tato nádherná bonsaj (13 - 14):

13 14

Pro dokreslení několik fotografií suiseky, aranžmá neživých přírodnin, povětšinou různých druhů kamenů, ale mnohdy i v kombinaci s opracovaným dřevem (15 - 18).

15 16 17 18

Ovšem co by to byla návštěva olomouckého výstaviště bez dnes již klasické kontroly místních skleníků. Tentokrát však na rozdíl od jiných mých návštěv jsem palmovým, kaktusovým a tropickým skleníkem víceméně proběhl, protože mě zajímal hlavně stav na počátku léta vytvořené trvalé expozice masožravých rostlin. Tato expozice pro mne po předchozích letech byla příjemným překvapením a chtěl jsem se ujistit, že se místním pracovníkům ve spolupráci s olomouckou přírodovědeckou fakultou UP daří rostliny udržovat v dobré kondici a expozici i nadále rozvíjejí. Sami můžete posoudit, jak se těmto rostlinám v současnosti daří. Expozici tvoří převážně sarracenie, jak čisté, tak i hybridní formy a několik tučnic. Rosnatky a mucholapky vystavované v loňském roce, jsou momentálně ukryty neznámo kde.

19 20 21 22 23

Osobně jsem rád, že to vypadá tak, že se masožravá expozice skutečně mohla do budoucna stát nerozdílnou součástí skleníků a tím i rozšířit vystavené a pěstované druhy rostlin a hlavně ozvláštnit subtropický skleník, který byl poněkud jednotvárný svým osazením povětšinou citrusovými dřevinami.

A jednu masožravku na závěr, zvláště pro čtenáře, jimž jsou bližší méně zelené, o to však větší druhy konzumentů živočišných bílkovin. I takovéto osazenstvo skrývají olomoucké skleníky.

24 25


komentáře (2) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana