Chramst!
Víte, že přednostní odběr v obchodě Darwiniany mají ti, kteří do ní darovali semena?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

S. leucophylla x [(flava x purpurea) x psittacina

28. 12. 2003
Miroslav Srba
rostliny
Bíle korunovanou královnou všech špirlic je bezesporu Sarracenia leucophylla. Tato impozantní rostlina vytváří láčky až kolem jednoho metru vysoké. Jejich vršek je bílý, víčko krajkovitě zvlněné, protkané červeným žilkováním. Všichni specializovaní sběratelé špirlic propadli své zálibě právě díky tomuto druhu.

Jednu chybu S. leucophylla však přeci jenom má. A na tom se shoduje mnoho pěstitelů. Vytváří zoufale malé množství láček. Na jaře obvykle vytvoří 1-2 nepříliš vybarvené pasti a koncem léta jednu další krásnou past, zatímco dvě jarní už usychají. Na jedné rostlině jsou obvykle jen dvě láčky, což kazí celkový dojem. Řada šlechtitelů se tedy pokouší vytvořit "něco" podobného S. leucophylla, ovšem s vyšším počtem láček. Dnes bych vám chtěl představit svůj první pokus v této oblasti. Je jím S. leucophylla x [(flava x purpurea) x psittacina].

Jaký byl smysl tohoto křížení? Aby se výsledek dostavil, musí být největší podíl genetického základu samozřejmě S. leucophylla. Ale co k ní přimíchat? Nejvyšší počet láček má S. psittacina. No jasně! Ta má navíc konce láček bílo červené, takže barevnost zůstane zachována. Ale... Kříženci se S. psittacina mývají velmi nepěkný tvar konců láček. Jednoduchý kříženec S. leucophylla x psittacina navíc leží a je spíše podobný S. psittacina.

Čím to tedy kompenzovat? Nejlépe S. flava, která má nejelegantněji utvářené vršky láček, nejužší sloupek, vystoupavé láčky a vše co S. psitacina schází. Takže bych vzal křížence S. flava a S. psittacina a tohoto pokřížil se S. leucophylla. Výsledek by byl z poloviny po S. leucophylla, z jedné čtvrtiny po S. psittacina a z další čtvrtiny po S. flava. Zase smůla! Proč? Zkřížit S. flava a S. psittacina je téměř nemožné. Proč? Obvykle kvetou dva měsíce po sobě. Před pěti lety jsem však ve své sbírce sáhl po něčem podobném. Nejednalo se o křížence S. flava x psittacina, ale S. flava zde byla nakřížena ještě se S. purpurea. Jednalo se tedy o hybrid S. (flava x purpurea) x psittacina, jehož autorem je RNDr. Miloslav Studnička.

V roce 1998 se mi konečně potkal se S. leucophylla a opylení bylo úspěšné. Výsledné teoretické gentické složené křížence by mělo být:
50% leucophylla
25% psittacina
13% flava
13% purpurea.

Nějak tak tomu je i ve skutečnosti, protože vzniklý kříženec vykazuje znaky této situaci odpovídající.

A jak to tedy dopadlo? Nu, hybrid je velmi pestrobarevný, hýří barvami a počet láček je skutečně daleko vyšší. Na jednom vzrostném vrcholu může být 5-10 láček v jeden moment. Láčky jsou dlouhé přibližně 50-60cm. Zklamáním je však tvar vršku láčky. Sloupek je velmi široký a víčko nepěkně prohnuté. To však nekazí celkový dojem z rostliny která je jednou z nejobdivovanějších a nejprodávanějších špirlic na mých výstavách. Posuďte sami na fotografiích.

Kříženec vyžaduje mimořádně slunné stanoviště. Dobře se rozrůstá do trsů a poskytuje tak dostatek oddělků. Kvete červeně.

A co s těmi nepodařenými vršky? Buď použít tohoto křížence a křížit ho zpět se S. leucophylla, aby byl výsledek mnohem podobnější tomuto druhu. Osobně jsem přesvědčen, že by byl výsledek takový, ale obávám se že i počet vytvářených láček by se blížil k původní S. leucophylla. Předpokládám 4-5 na jeden vrchol.

A nebo by šlo odstranit důvody nezdaru - posílit vliv S. flava, aby byl výsledek. 50% S. leucophylla, 25% psittacina a 25% flava. A také by to chtělo zapojit lepší typ S. leucophylla, protože ta, kterou jsem v roce 1998 použil krásou příliš neoplývá.

Dnes už se mohu ubírat oběma směry. Ve své sbírce mám již velkou řadu mimořádně krásných typů S. leucophylla z USA a nevíc se mi podařilo nemožné - vytvořit křížence S. flava x psittacina a to dokonce s použitím červeně žilkované S. flava var. ornata. Očekávám tedy i zvýraznění červeného žilkování zušlechtěné "Sarracenia leucophylla". Za takových 4-5 let si povíme, jak to dopadlo...


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana