Chramst!
Víte, že pro nabídky a poptávky po pylu slouží vlákno Sexuální turistika na našem fóru?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Sběr semen MR a stav SB Darwiniany

22. 01. 2004
Miloš Šula
Darwiniana
Sběr semen MR, je určitě pro každého z pěstitelů satisfakcí za jejich mnohdy několikaletou dřinu v otroctví rozmarů jejich masožravých rostlin. Rád bych se proto podělil o pár zkušeností a zásad, které se vám při sběru semínek mohou hodit.

Sběr semínek bychom neměli unáhlit a vždy počkat až budou řádně vyzrálá. Poznáme to podle toho, že začnou po zatřepání vypadávat ze semeníku. Tehdy nastává ten správný čas, kdy semena "vytřepeme" na nějakou misku a uložíme je na suché ale chladné místo nejlépe kolem 20°C a necháme je dosušit aby nebyla vlhká. Po dosušení je můžeme uschovat do vzduchotěsných igelitových pytlíků na chladném místě. Nevysušená semínka a semínka uskladněná v teple vykazují rychlejší degradaci DNA, vyšší enzymatickou aktivitu a tím i spotřebu zásobních látek v nich uložených. Vysušením a uskladněním při nižších teplotách (kolem 5°C) dojde ke zpomalení těchto procesů a tím i několikanásobnému prodloužení jejich životnosti. Bohužel se takto nedají uskladnit na delší dobu například semena láčkovek, která po vyzrání a vypadnutí ze semeníku mají tendenci ihned klíčit, narozdíl od semínek rosnatek a špirlic, které mají zabudovány mechanismy na oddálení klíčení kvůli jeho aktivaci až při vhodnému období. To je také jedním z důvodů proč tyto semínka v semenných bankách naleznete jen velice zřídka.

Tady vám přinášíme přehled vybraných druhů semen MR a doby jejich skladování při různých teplotách:

Druh 5°C
lednička
20°C
pokojová teplota
Sarracenia 5 - 6 let 2-3 roky
Dionaea Dionaea 6 - 12 měsíců 1 měsíc
Drosera
(takové ty běžné druhy capensis, capillaris...)
5 - 15let 2 - 5let
Nepenthes 6 měsíců 1 měsíc
Pinguicula 2 - 5 let 6 měsíců
(dle údajů sdělených M. Srbou a údajů nalezených na internetu)

Pár slov ke stavu SB:

Z předchozí tabulky můžete zjistit, že se nevyplatí skladovat semínka při pokojové teplotě příliš dlouho. Pokud tedy máte nějaké přebytky, které nemáte s kým vyměnit, můžete udělat dobrý skutek a věnovat je do SB Darwiniany. Rozšíříte tak nabídku semínek nabízených SB Darwiniany, která obsahuje v současnosti z větší části semínka zastaralá, málo vitální nabízená zdarma členům. Přesto podle osobních zkušeností i z takto starých semínek jich skoro vždy pár vyklíčí, takže pokud nemůžete semínka nikde jinde sehnat za pokus to určitě stojí. Takovou motivací pro ty co nám přispějí nějakými semínky může být i fakt, že pokud budou shánět nějaká semínka, nenabízená v současnosti SB, uděláme vše pro to abychom je do naší SB získali a mohli jim je nabídnout.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana