Chramst!
Víte, že své členské číslo najdete v seznamu členů?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Kniha Masožravé rostliny - Miloslav Studnička

12. 12. 2006
Borek
literatura
První kniha u nás vyšla několik let před revolucí. Autorem je náš největší odborník na masožravé rostliny známý i v zahraničí. Shrnul v ní tehdejší poznatky o MR, které byly ve světě dostupné i své zkušenosti s jejich pěstováním v Botanické zahradě v Liberci, která je i dnes Mekkou pěstitelů MR. Roku 1990 se stal jejím ředitelem.

1984, nakladatelství Academia, ISBN kniha nemá, cena: už se neprodává, ale je volně přístupná na internetu
152 stran, 81 fotek, pevná vazba

 

Miloslav Studnička – Masožravé rostliny

Na úvod se čtenář dozví, co to MR vlastně jsou a jak je to s jejich potřebou živočišné potravy. Odlišné způsoby lapání kořisti jednotlivých rodů jsou včetně obrázků vysvětleny v kapitole Lapací a trávicí systémy. Pod Druhové bohatství a rozšíření se nalézají informace o kontinentech a zemích, kde ty které rody rostou. Počet známých druhů se od vydání knihy značně zvýšil, ale na užitečnosti textu to nic nemění. V kapitole Význačné biotopy masožravých rostlin jsou pak představeny konkrétní druhy stanovišť na kterých bychom MR v přírodě našli. Jejich znalost je užitečná pro pochopení nároků rostlin. V samostatné kapitole je popsáno pěstování a rozmnožování MR. Autor nevynechává ani pěstování na agarových půdách a šlechtění a křížení. V tomto směru jsou ale dnešní poznatky mnohem rozsáhlejší.

Dále jsou v knize představeny jednotlivé rody a to jak popis rostlin, tak i zmínka o historii jejich poznávání, nalezištích a pěstování. Následuje krátký popisek několika druhů, které měl autor v době sepsání knihy k dispozici. S pěstováním mnoha MR nebyly tehdy velké (a leckdy žádné) zkušenosti a proto jsou některé návody k pěstování stručné. Rostliny druhů vyskytujících se v různých zemích po světě rozdělil autor do několika skupin. U rosnatek jde o nezatahující světlomilné rosnatky, rosnatky s přezimovacími pupeny, pralesní tropické rosnatky, trpasličí rosnatky a hlíznaté rosnatky. U tučnic pak tučnice s přezimovacími pupeny, tučnice s dvojtvarými růžicemi, tučnice s jednotvarými růžicemi. U bublinatek vodní bublinatky, pozemní bublinatky a přisedavé bublinatky. Autoři dalších knížek se tohoto schématu drží a dále ho rozšiřují o podskupiny pro nově objevené druhy. Pro zjištění všech informací o jednom rodu MR se nestačí podívat do stejnojmenné kapitoly, protože i ostatní části knihy jsou taktéž rozděleny dle rodů. V jiných knihách je zvolen odlišný způsob a do kapitoly o nějakém rodu autoři sepsali všechny informace, které se ho týkají.

Kniha vyšla před více než 20 lety a musí to na ní být znát. Od té doby znalosti a zkušenosti o hodně pokročily a některé rostliny, o kterých autor mohl pouze snít, jsou dnes součástí většiny okenních sbírek. Proto jsou statě o dostupnosti většinou překonané a pro návody k pěstování je vhodné se podívat i do novějších publikací. Tato kniha ale byla napsaná tak dobře, že je pořád možné se z ní učit. Čtenář zde najde popisy rostlin a jejich přírodních stanovišť, které autoři později vydaných knih nezahrnuli a pokud ano, často v nich opakují fakta právě z knihy Miloslava Studničky.

Kniha je vhodná spíše pro pokročilejší pěstitele, kteří již mají základní znalosti o pěstování MR a chtějí se dozvědět něco více. Úplného nováčka by mohla odradit odbornost a množství cizích slov.


komentáře (3) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana