Chramst!
Víte, že existuje cca 650 druhů MR a stále jsou objevovány nové?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Za málo peněz, hodně muziky - nejen prales v krabicích 2.

04. 10. 2005
Radek Kastner
nápady
Na základě staršího Michalova článečku na Chramst!u jsem se rozhodl, že využiju nápadu s pěstováním rostlin v potravinových krabicích a pokusím se opravdu za málo peněz přidat nějaká další vylepšení - co nejmenší zabraný prostor a snadná mobilita, udržování výše vodní hladiny, regulaci vlhkosti bez technického vybavení. To vše jsem připravoval původně pro své D. adelae, D. prolifera a D. schizandra. Jak to nakonec dopadlo, můžete posoudit sami.

Přestože jsem zastáncem názoru nepřizpůsobovat se masožravým rostlinám a jejich nárokům, naopak se povětšinou snažím rostliny přizpůsobovat mnohdy velice spartánským podmínkám, rozhodl jsem se, že část svých rostlin se budu pokoušet vždy v odlišných podmínkách a tak budu mít větší šanci sledovat rozdíly ve vývoji u stejných druhů rostlin srovnatelného stáří a původu.

Pro začátek jsem zvolil, inspirován právě Michalem, výrobu "australského tropického stinného" prostředí. I když v konečné fázi jsem si vyrobil vcelku univerzální pomůcku pro pěstovaní různých MR v různých vegetačních obdobích a s různými momentálními nároky, navíc zabírající minimum prostoru.

Vstupním polotovarem se staly krabice s jedněmi nejmenovanými rakouskými perníčky (nechci dělat reklamu svému jménu už proto, že zmiňovaná továrna mi bohužel nepatří, obr.1), které se dají zcela běžně koupit v supermarketech Billa. Zabil jsem tak dvě mouchy jednou ranou - rodina dostala své oblíbené sladkosti a já záminku, jak recyklovat krabičku. Nebudu se zde ovšem zmiňovat o dopadu konzumace cukrů a tuků v této podobě na mé atletické tělo.

1)

Aby to nebylo tak jednoduché, k recyklaci jsem použil krabičky rovnou tři. Nicméně to neznamenalo žádný výrazný zásah do rodinného rozpočtu díky tomu, že jsou tyto perníčky u nás značně oblíbené a vzhledem k tomu, že jsem tyto krabičky začal používat již na jaře jako výborné podmisky k udržení dostatečného množství vody pro rostliny které mám na balkoně a které nemohu vzhledem ke svému zaměstnání opatrovat každý den.

Rozměr jednoho modulu (jaký to honosný název!!!) je 18 × 18 × 8 centimetrů. Jeden modul jsem použil na substrát (rašelina : křemičitý písek : perlit v poměru 2 : 1 : 1, výška substrátu cca 3 cm, obr. 2, 5), do jeho spodní části jsem udělal několik drobných, kulatých otvorů, kudy může vzlínat voda. Zároveň jsem vrchní část modulu upravil dvěma zářezy tak, aby krycí modul mohl dobře zapadnout případně abych mohl následně v potřebné míře regulovat větrání (3, 4). Navíc moduly mají leptané, tudíž rozptýlené světlo propouštějící dno (6).

2) 3) 4) 5) 6)

Druhý modul slouží jako nádržka na vodu. Modul se substrátem je do ní volně zasunut a díky totožné velikosti, zkosení stěn a výběžku na obvodu každého modulu nedosedá až na dno, a tak vytváří dostatečný prostor pro zálivkovou vodu a díky průhledným stěnám umožňuje jak kontrolovat kvalitu substrátu, tak právě i kvalitu použité vody, která se v průběhu času může měnit. Mimo jiné průhlednost jednotlivých modulů umožňuje přesně sledovat a regulovat výši hladiny vody a to od úplného zaplavení po částečné prosychání substrátu při udržení vyšší RVV. K regulaci hladiny a doplňování používám upravené laboratorní skleněné trubičky různých délek, tvarů a průměrů, které mám následně nastálo zavedeny do jednoho z rohů krabičky (8).

7) 8)

Třetí modul tvoří svrchní, krycí část, která velice dobře zapadá do modulu se substrátem (obr.9). Umožňuje několik variant větrání od úplného odkrytí (RVV cca 60%), přes větší průduch (cca 70-80% RVV), malý průduch (okolo 90% RVV) až po úplné zakrytí (téměř 100% RVV). To umožňuje využití nejen pro pěstování různých rostlin, ale i průběžně měnit vzdušnou vlhkost dle ročních vegetačních potřeb, možno využít na setbu atd.

9) 10) 11) 12)
na obrázcích vidíte domestikované D. adelae 3.9.2005 před přesazením, obr.10, 3 vybrané "pilotní rostlinky" přesazené do nového prostředí, obr.11 a detail rostlinky vlevo nahoře z obr.11 a jak jí prospělo přesazení po třech týdnech, zvýšená vitalita a rosení, nenápadná a postupná změna barvy z naprosto zelené do červeného odstínu, obr.12 z 24.09.2005

Obdobným způsobem jsem využil i kulaté krabičky stejného výrobce. V nich momentálně nechávám zakořenit a obrazit Michalem darované D. schizandra a zakoupené D. prolifera, předtím, než je přesadím do stejně řešeného "pralesa" (obr.13, 14).

13) 14)

Umístěno mám na východním parapetu (obr.15 - Východ slunce aneb zátiší s chrámem Sv. Václava a tropickým pralesem), v žádném případě nedosvěcuji, stejně jako jsem to nedělal ani v předchozích letech. Je zajímavé sledovat rozdíly mezi "domestikovanými" jedinci, respektive rostlinami pěstovanými u mne v jiných podmínkách a rostlinami vysazenými do těchto malých krabic. Rostlinky vyrazily s velikou energií a dělají mi opravdu radost.

15)

Věřím, že někoho z vás pomůže tento článeček inspirovat k vlastním pokusům, zvláště potom začínající pěstitele. Někdo naopak již vlastní řešení dávno úspěšně provozuje.

Ať tak nebo tak, všem pěstitelům MR zdar.


Související články:
Prales v krabicích (11.06.2003)
komentáře (2) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana