Chramst!
Víte, že členové Společnosti mají nárok na slevu u vybraných obchodníků?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Přednáška o MR v Chomutově

27. 11. 2008
Jan Fiebinger
příběhy Zdroj: Trifid 1996/3 (Miroslav Srba)

V r. 1994 jsem dostal možnost uspořádat přednášku o MR v Domě dětí a mládeže v Chomutově. Tenkrát mi bylo necelých 14 let. Přednáška měla úspěch, a proto ji každý rok s menšími obměnami opakuji. Pro DDM Chomutov tuto akci dělám zadarmo a vstupné se také nevybírá. Letošní "Povídání o masožravých rostlinách" se konalo 29.5. Zájem projevila i 8.ZŠ v Chomutově. Pro účel přednášky vytisknul DDM samostatný plakát. Ten jsem pak rozšiřoval po okolí a Dům dětí jej zasílal na všechny základní školy v okrese. Upoutávku na přednášku vysílalo regionální rádio Agara a vyšla i v novinách okresu Chomutov.

Protože každý rok návštěvnost mé přednášky stoupá, udělal jsem letos v jeden den přednášky dvě. První pro zájemce z 8.ZŠ (asi 2 třídy) a děti z kroužků DDM. Druhá přednáška pak byla určena pro veřejnost. Té se zúčastnilo přes 40 lidí. Většinou děti starší 10ti let, ale i dospělí. Ti se o přednášce dozvěděli právě z rádia, nebo z letáků.



Každým rokem přivezu s sebou mnoho ukázkových rostlin, jako zpestření a pomůcku pro výklad. K vidění jsou vzrostlé kvetoucí rostliny rodů Sarracema, Drosera, Dionaea, Pinguicula, Utricularia atd. Na prvních dvou přednáškách jsem měl i živou láčkovku Nepenthes x Mixta, ta ale zatím povyrostla a její přeprava je již nemožná. Ukázku živé láčkovky jsem proto nahradil ukázkou listu s pastí a promítáním láčkovek na videu Pro tento účel jsem použil materiál od pana V. Kubeše, který natáčel výstavu v Opavě. Různé pěstitelské perličky, jako rostliny rodů Heliamphora, Darlingtonia nebo Cephalotus s sebou nevozím. Je to trochu riziko a laik, který se s masožravkou setkává téměř poprvé, na těchto rostlinách mnoho zajímavého nevidí. Výklad zahajuji obecnou charakteristikou MR. Obsahem této úvodní "kapitoly" je systematické zařazení, že si MR libují v chudých substrátech, rozdělení pastí podle způsobu lapání kořisti a jiné údaje, které se týkají všech MR, Potom přejdu k výkladu o jednotlivých rodech U každého rodu se zmiňuji o znacích rodu, o systematickém zařazení, o výskytu druhů, o taktice lovu, o přizpůsobení pastí a nejčastější kořisti. Dále tuto charakteristiku doplňuji zajímavostmi, které se týkají daného rodu. Vše, co vykládám, zároveň kreslím na tabuli a nebo ukazuji přímo na rostlinách.

Prvním popisovaným rodem je rosnatka (Drosera). Po něm vyprávím o mucholapce (Dionaea). Na té hned ukáži polapení kořisti. Pro názornost s sebou mám několik much. Následují tučnice a bublinatky (Pinguicula, Utricularia). Po nich vyprávím o rodu Sarracenia. U těchto rostlin se zmiňuji o křížencích. Vysvětlím princip křížení a způsob, jakým kříženci vznikají. Jako ukázkové rostliny jsem si oblíbil S. purpurea, S. leucophylla a jejich křížence & x Mitcheliana. Na těchto třech rostlinách se hybridogeneze demonstruje opravdu dobře. Navíc letos zaujala S. x Mitcheliana obrovským temně červeným květem. Vždy také nechávám kolovat rozřízlou láčku, kde jsou vidět jednotlivá buněčná pletiva , hladina trávicí tekutiny a ztrávený hmyz. Letos to byla téměř 90 cm dlouhá láčka S. minor. Dále se okrajově zmiňuji o rodech Darlingtonia a Heliamphora. Po špirlicovitých (Sarraceniaceae) následuje v mých výkladech rod láčkovice (Cephalotus). Výčet rodů končím láčkovkami (Nepenthes). Ty zaujmou posluchače svými rozměry a schopností lapat i malé obratlovce. Možná, že vám zde schází něco o rodech Polypompholyx, Genlisea, Aldrovanda apod. O těchto rodech nemluvím vůbec. Beru si za cíl seznámit laika s nejznámějšími rody a ne zahltit ho kompletními informacemi o MR.

09
„Je tady snad přednáška o masožravkách ?“

Po charakteristice jednotlivých rodů se zmiňuji o středoevropských masožravkách. Neuvádím žádné lokality, nebo jiné informace, které by mohly vést k jejich ničení. Pouze povykládám o druzích, o jejich vzhledu a jejich nutné ochraně.

Na konec výkladu zařadím stručný návod k pěstování MR. V rámci této "kapitoly" vykládám i o Darwinianě a její činnosti. Po přednášce, která trvá přibližně hodinu, zodpovím dotazy posluchačů a pozvu je, aby si přišli prohlédnout vystavené rostliny. Všem rozdám své vizitky a zájemcům i sídelní adresu Darwiniany, Tím přednášku ukončím. Přednáškou jsem u části posluchačů vzbudil zájem o MR. Někteří z nich mne navštívili doma a prohlédli si celou mou sbírku. Věřím, že se stanou novými Členy Darwiniany. Myslím si, že i ostatní členové by mohli uspořádat podobné akce v Domech dětí nebo základních školách v místě svého bydliště. Určitě by se tím zvýšil zájem o MR. Z vlastní zkušenosti vím, že děti jsou masožravkami uchvácené. Chytají mouchy po oknech, aby si malou Adélu mohly vyzkoušet, zkrátka, je to zajímavý zážitek.


komentáře (3) - poslat mailem - vytisknout článek | Zdroj: Trifid 1996/3 (Miroslav Srba)


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana