Chramst!
Víte, že mucholapku podivnou s úspěchem pěstoval i americký prezident Thomas Jefferson?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Dovolená na Třeboňsku

14. 07. 2008
Jakub Štěpán
výlety
Jako každým rokem, i letos jsme s rodinou jeli o letních prázdninách někam do přírody. Zatím pokaždé byla naším cílem Šumava, ovšem letos to chtělo změnu. Když padl návrh "Třeboňsko", hned jsem pomyslel na ty nádherné fotky z tamních lokalit, kterých je na webu spousta a na tu pestrost masožravých druhů, jež se tam nachází. Návrh byl proto úspěšně prosazen a jelo se...

Ubytování jsme našli v jednom penzionu na okraji Třeboně (předem rezervováno samozřejmě) ve dnech 5. - 12. července 2008.

Hned první den se vyrazilo na průzkum nejbližšího okolí, bohužel pro část zúčastněných byl nejzajímavější trh v centru Třeboně, takže se toho moc neprozkoumalo. Když jsme se konečně dostali mimo městské uličky, po masožravkách jako by se slehla zem. A to i příští dny. Nakukoval jsem do každého rybníku, do každého rašeliniště, ale hledané rostliny tam prostě nebyly. Zpočátku jsem byl spíše zklamaný.

Zvrat nastal zhruba v polovině týdne, kdy se již naše trasy odvracely od blízkosti Třeboně. Zde jsem nalezl překrásnou a zajímavou lokalitu rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia) a nějakého druhu bublinatky (Utricularia sp.). Ta byla ještě mladá a měla jen několik drobných "šlahounů", kvetení jí zřejmě nic neříkalo.

Celá lokalita mi připadala jako stará pískovna, všude byl jen a jen písek, žádná rašelina nebo rozlehlé porosty rašeliníku, jen písek s občasným nánosem starých listů zdejších rostlin (převážně úzkolisté "trávy"). V písku bylo několik zaplavených prohlubní, jezírek, s překrásně namodralou vodou, většinou ale bez vegetace.

A teď k tomu nejdůležitějšímu z této lokality, k rosnatce okrouhlolisté. Byly jich tu tisíce, ne-li víc. A v čem rostly, když tu nebyla rašelina a ani rašeliníku mnoho nebylo? V písku. Jen občasně se vyskytovali na ostře ohraničených okrajích lokality, kde se do písku přimíchá i větší podíl organické složky. Několik se jich uchytilo i v rašeliníku na okrajích některých jezírek. Nejvíce jich ale rostlo v téměř čistém písku a vůbec jim to nevadilo. Ba naopak, rosnatky rostoucí v písku byly větší a na první pohled vitálnější než například ty z rašeliníku.

Většina jich právě kvetla, byl to nádherný pohled!

Ještě když jsme se vraceli z této lokality, nastala prudká změna počasí a od té doby jsme téměř každý den pravidelně zmokli. Ale ani deštivé počasí nezabránilo nalezení dalších lokalit masožravých rostlin, tentokrát už ale jen bublinatek. Jedinou lokalito, na které jsem viděl bublinatky kvést byla tato.

Jednalo se o rybník nevelké rozlohy na jehož březích se vcelku hojně vyskytoval jeden druh bublinatky (podle mého laického určení asi Utricularia australis, kdyžtak mě opravte). Květů sice mnoho nebylo, ale lepší než nic.

No a už se blížil konec. To bych ale nebyl já, abych si nějakou tu masožravou krásku nepřivezl domů. Ale nebojte, mám na mysli mucholapku se vzpřímenými listy, kterou jsem zakoupil ve zdejším zahradnictví.

Ne že bych na Třeboňsku ještě nějakou dobu nezůstal, ale domů za svými MR jsem se již velice těšil. Rozkvetla mi Sarracenia ×catesbaei, otevřeli se mi první láčky Nepenthes rajah, Drosera binata var. dichotoma f. extrema mi poprvé vytvořila rozvětvený list atd. Ovšem čekaly na mě i larvy smutnic, ze kterých taková radost nebyla (proto dostali na uvítanou dávku Mospilanu).


komentáře (6) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana