Chramst!
Víte, že na našich stránkách naleznete spoustu odkazů na jiné stránky s masožravou tématikou?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Australské pralesní rosnatky

23. 02. 2004
Pavel Doško
rostliny
Tato malá skupina masožravých rostlin, vyskytujících se na několika málo lokalitách v severovýchodní Austrálii je zastoupena pouze třemi příbuznými druhy: Drosera adelae, D.prolifera a D. schizandra; rosnatky adélina, odnožující a pralesní.

Jak napovídá název poslední z nich, jejich domovinou jsou australské pralesní území. V důsledku jejich lokace ve velmi vlhkém, teplém a stinném prostředí došlo postupně evolucí k vytvoření současné stavby rostlin. Zřejmě z důvodu vysoké vzdušné vlhkosti mají tentakule velmi řídké, aby voda mohla z listu snadno odtékat. Všechny druhy vyžadují 90 - 100% rvv a jejich dalším nárokem je stabilní teplota přes zimu, jelikož nejsou schopny se stáhnout při mrazu nebo nižších teplotách jako tuberantní rosnatky nebo tučnice, ale rostou po celý rok stejně. Dále by neměly být pěstovány na přímo osluněném místě, ale naopak spíše v přistínění. Avšak pobyt v naprosté tmě či polotmě samozřejmě způsobí vytahování rostlin, degeneraci a zánik. Proto se dobře hodí pro pěstitele, kteří nemají pro ostatní druhy rostlin ideální světelné podmínky.

Všechny tři zmíněné pralesní rosnatky jsou poměrně snadno pěstovatelé, protože se velmi rychle až expanzivně množí a během několika měsíců jsou schopny se pomnožit až 5 nebo i vícekrát než byl původní počet. Takže pokud nejsou omezovány prostorem a mají vhodné podmínky, dokáží se velmi rychle rozrůstat. Ze skoro každé části rostliny se dá vegetativně vytvořit mnoho dalších jedinců; obecně pro tuto skupinu platí tyto způsoby :

  • listy - stačí utrhnout zdravý list rostliny, položit jej do rašeliníku a během pár dní až týdnů z listu vyroste mnoho malých rostlinek. Z jednoho listu to může být až 15 kusů. Nové rostliny vznikají i samovolně ze starých listů položených na zem.
  • kořeny - pokud kořen vyústí na povrch, začne z něj po čase vyrůstat malá rostlinka. Drátkovité, silné kořeny D. adelae se dají řízkovat jako listy.
  • semena - nejobtížnější způsob. Rostliny zřídkakdy kvetou, a proto se dá získat jen málo semen.
  • květní stvoly - toto platí pro D. prolifera, která když vykvete, tak na vrcholku květního stvolu vyroste nová rostlinka.
Drosera adelae má kopinaté listy, ty dorůstají v přírodě 14 cm, ve sbírkách 7 cm. Roste na australském ostrově Hinchinbrook.
Drosera prolifera má ledvinovité listy o velikosti maximálně 5 cm. Roste pouze na území jižně od Cooktownu.
Poslední zástupce, Drosera schizandra se vyznačuje kulovitými listy o maximální velikosti 10 cm. Roste znovu na nepatrném území v blízkosti města Cairns.

Všechny druhy doporučuji pěstovat na směsích:

  • čistá rašelina
  • rašelina + perlit - 1:1, 1:2, 2:1
  • rašelina + křemičitý písek - 1:1, 1:2, 2:1
  • rašelina + perlit + písek - 1:1:1, 2:1:1

komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana