Chramst!
Víte, že své členské číslo najdete v seznamu členů?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

S digitálem na masožravky

25. 02. 2004
Rostislav Kracík
nápady
Chtěl bych se s vámi podělit s mými zkušenostmi s fotografováním masožravých rostlin Fotografování rostlin(ne jen masožravých) mě zaujalo před mnoha lety, a to ještě s použitím klasické fototechniky.
Některé černobílé snímky jsem dokonce s velkým nadšením "vyráběl" doma ve své amatérské fotokomoře. Po nástupu digitální fototechniky bylo jen otázkou času(a hlavně peněz), kdy si něco takového pořídím, a budu moci s použitím počítače pokračovat v oblíbené činnosti dále. .

První digitální snímky jsem pořídil před třemi lety pomocí Fuji Fine Pix 4700 Zoom. Měl rozlišení 2,4MP a MAKRO režim od 20 cm. Nebylo to sice nejlepší pro pořizování detailů masožravek, ale byl jsem s ním spokojen. Nafotil jsem s ním celou řadu zajímavých snímků.
S jedním z nich jsem vyhrál první kolo fotosouteže v Chramst!u! Viz.foto:


Bohužel fotoaparát po jedné z mých výprav do přírody nevydržel, a musel být nahrazen něčím novým.

Nakonec jsem se rozhodl pro Olympus C 740 UZ. Rozlišení tohoto foťáku je 3,2MP a optický zoom je 10-ti násobný.


Pro focení detailů je velmi vhodný, neboť má dva MAKRO režimy. MAKRO od 7 cm, a SUPERMAKRO od 3 cm! S tímto režimem se dají pořídit již celkem detailní snímky masožravek . Všechny makro snímky MR pořizuji za ideálních světelných podmínek,tj. největší možné přírodní osvětlení. U některých snímků, když chci zvýraznit pouze rostlinu, a potlačit světlost pozadí, si pomáhám přidáním blesku. Např. při focení rosnatek, a detailů jejich tentakulí, dostávám při použití blesku velmi zajímavé výsledky. Viz. Foto:


Zde je ukázka použití režimu SUPERMAKRO, ze vzdálenosti 3 cm. Pro názornost jsem vyfotil v režimu SUPERMAKRO mladé semenáčky trpasličích rosnatek, které mi před pár týdny začali klíčit. Semenáčky mají velikost cca 3- 4mm. Viz.foto:


Masožravky jsem se snažil od začátku fotit v nějakých pravidelných cyklech. Bohužel mi to ale nevydrželo, takže teď je fotím vždy, když se objeví nějaká výraznější změna(k dobrému i špatnému). Naštěstí se stále objevuje u mých masožravek něco zajímavého, takže mám foťák stále připravený..Mým zatím posledním počinem jsou snímky právě kvetoucích Pinguicula moranensis, a také poprvé kvetoucí D.prolifera( z pralesních rosnatek mi chybí snímky květů už jen od D.schizandra). Tyto snímky jsou foceny v nejjednodušším režimu AUTO Viz.foto:



Poslední snímek je pořízen také v režimu SUPERMAKRO, a jde o detail květu D.prolifera, jehož skutečná velikost je pouhých 5 mm. Teď jen čekám, až se na konci květního stvolu začne objevovat mladá rostlinka, jak píše ve svém článku o pralesních rosnatkách Pavel Doško. Pak bude zase můj digitální fotoarchiv o nějaký ten zajímavý snímek bohatší.

Pro veškeré počítačové úpravy snímků, tisk, a jejich následnou archivaci používám tyto vynikající programy: Adobe Photoshop, Paint Shop Pro, a ACDSee.


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana