Chramst!
Víte, že Darwiniana je tu pro vás už od roku 1991?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Gemmy

06. 12. 2005
Jan Novák
rostliny
Rád bych se v následujících řádcích podělil o své zkušenosti s gemmy trpasličích rosnatek.

Na tuhle zvláštní skupinu masožravek jsem se zaměřil asi před 4 roky. Od té doby se snažím cíleně shánět nové a nové druhy (což je pěkně složitý oříšek). Jak všichni víme je rozmnožování trpaslíků pomocí gemmů vcelku jednoduchým způsobem.

Co se mi tedy (ne)osvědčilo:

Sklízení gemmů

Vzhledem k poměrně malé velikosti je s gemíky manipulace dosti titěrná a samotný sběr může znamenat skutečnost, že gemíky "honíme" po substrátu často i sousedních květináčích...

Dříve jsem gemmy trpělivě sklízel pomocí pinzety, práce trvala dlouho a u gemmů menší velikosti to byla děsná piplačka, loni přišel nápad: namočil jsem vatičku a přitisknul na rostlinu plnou gemmů a výsledek, gemmy se pěkně nalepí na vatu a další manipulace s nimi (sázení, ukládání...) je jednoduchá a pohodlná

Výsev gemmů

Gemmy se v našich podmínkách začínají tvořit koncem října (u některých druhů se tvoří opakovaně, bohužel to jen u běžnějších trpaslíků).

Gemmy rostlin, které chci sám vyset obvykle sklízím a sázím ihned.

Oproti předpokladům je však ponechávám po vysetí v temperovaném skleníku na pospas svému osudu, poměrně dlouhou dobu se s gemmy nic neděje. Teploty kolísají v rozmezí 5-18 stupňů. Gemmy postupně začínají pozvolna klíčit a růst v průběhu 1-2 měsíců.

Vzhledem ke špatné pozdější manipulaci se snažím sázet gemmy do větších květináčů (13x13 cm). Na povrch substrátu, který má klasické složení, dávám vrstvu asi 2-3cm, kterou tvoří směs jílu, křemičitého písku, perlitu a klasického písku. Slibuji si od tohoto experimentu, že především v létě (kdy mají trpaslíci dormanci), budu povrch postupně vysychat a choulostivé druhy, takto snáze přežijí. První trpaslíky jsem letos vysel tímto způsobem a výsledky jsou velice uspokojivé.

Skladování gemmů

Gemmy rychle ztrácí svoji klíčivost (píše se o tom všude), no myslím si, že to zase není tak tragické. Gemmy, které chci uchovat do jarních měsíců (března), dávám do lednice. Nejprve je uložím na filtrační papír (osvědčilo se mi papír ošetřit fungicidem nebo roztokem KMnO4, tato malá operace vcelku spolehlivě zabrání růstu nežádoucích plísní). Následně papír s gemíky umístím do uzavíratelných igelitových pytlíčků a "šupky" do lednice. Tímto způsobem gemmy skladuji 2-3 měsíce. Po této době jsou již sice značně naklíčené, ale po umístění na substrát a na světlo se postupně růst vrátí do normálu (rostlině se vrátí zelená barva a zastaví se atypický růst do délky). Gemmy je také možné ponechat na rostlinách (to dělám pokud se mi zrovna nechce je vyset nebo sklidit do lednice). Na rostlinách vydrží rovněž docela dlouho, aniž by ztrácely na klíčivosti. Jakmile však začnou krajní gemmy zasychat, je nezbytný zásah (vysetí nebo uložení do lednice). Důležité je nenechat gemmy na rostlinách zplesnivět, neboť v tomto případě nám hrozí i ztráta matečné rostliny.

Trpaslíci a zářivky

Osobně si myslím, že se to zvládnout i bez nich.

Výsev pod zářivky již neprovádím, ačkoliv gemmy pěkně a brzo vyklíčí, ale následně se rostliny nepřirozeně vytahují a jsou málo vitální (navíc člověk z důvodů místa vysévá pod zářivky do menších květináčů a často je nucen s rostlinami dále manipulovat, což může vest k jejich ztrátě).

A jaké jsou Vaše zkušenosti?


komentáře (10) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana