Chramst!
Víte, že se scházíme každý poslední čtvrtek v měsíci v restuaraci U starýho Kočárka v Praze a zvaní jsou úplně všichni?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Moje dosavadní zkušenosti s pěstováním Nepenthes mikei

15. 05. 2007
Martin Brousek
rostliny
31.2.2007 mi dorazila spolu s dalšími rotlinami ze Zeleného údolí láčkovka Nepenthes mikei. Byla levná a už dlouho se mi líbila, tak jsem si říkal, že bych si ji mohl pořídit. Nikde se o ní ale mnoho nepsalo, a proto jsem se obrátil na Martina Spoustu, který ji pěstuje déle než já a obecně má mnoho zkušeností s láčkovkami a požádal ho o radu. Říkal,že by měla růst v pohodě, akorát mně varoval před vysokými teplotami nad 25°C. Na teplotu je tato láčkovka ještě náročnější než N. lowii.

Je to láčkovka původem z Gunung Bandahara na Sumatře, tedy z mlžných lesů nadmořské výšky cca 2000 m.n.m. Co se velikosti týče, tento druh nedosahuje zas takových rozměrů jako jiné sumaterské či bornejské láčkovky. Má podlouhlé listy na jejichž konci vyrůstá poměrně krátká úponka a láčka, která bývá temně zelená a žíhaná. Obústí vyniká žlutou barvou a výrazná je i vosková zóna uvnitř.

Tak jsem ji zasadil hned poté, co dorazila do substrátu (směsi polystyrenu, perlitu, borové kůry, rašelinných vláken, bukového listí a rašeliny) a umístil do akvárka k ostatním láčkovkám. Tak si tam roste zatím dva a půl měsíce a musím za sebe říct, že se jí poměrně daří. Rychle se zaklimatizovala a vytvořila nové dvě láčky o velikosti asi 5cm a dva listy. Teplota se tu pohybuje od 15 do 26°C , vlhkost v rozmezí 65-90% a osvětlení je částečně od slunce a zbytek obstarávají dvě zářivky Narva Daylight ve výšce cca 20cm nad rostlinami. Pěstuji ji spolu s dalšími láčkovkami a to: N. spectabilis, N. ramispina, N. lowii, N. ramispina × macfarlanei, N. stenophylla a N. sibuyanensis × ventricosa a řekl bych že roste možná nejlépe ze všech. Zalévám a rosím pouze destilovanou vodou.

Tak to by bylo ode mě o N. mikei asi vše. Časem vás budu opět informovat jak se jí u mě daří.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana