Chramst!
Víte, že Sarracenia oreophila byla až do roku 1933 považována za formu Sarracenia flava?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Výstava Tropics

27. 04. 2006
Drahuše Chovancová
akce
21. - 23. dubna se v Domě kultury v Ostravě konala výstava Tropics. K vidění byly nejen masožravé rostliny.

V pátek v 9:00 se otevřely brány výstavě Tropics. Vstupné bylo symbolických 40 Kč. Mezi vystavované exponáty patřily masožravé rostliny v zastoupení dvou stolů, kaktusy a sukulenty, v počtu asi 6, ostatní rostliny, např. citrusy, pokojové atd., a nejpočetnější vystavované akvarijních rybky. Spolu s rybkami se samozřejmě dala koupit i "tráva" do akvárií a jiné vybavení, např. domeček pro rybky, kudy si mohou proplouvat. Rybek bylo několik desítek druhů, mě však nejvíce uchvátili neonky a závojnatky. Na zemi jednoho ze sálů byly dekorace vytvořené místní zahradnickou školou.

Vystavovatelé (a prodejci v jednom) MR byly pánové Pásek a Švarc. Jako správný, zarytý pěstitel jsem okamžitě začala sondovat. Inženýr Pásek nebyl v neděli (v den mé návštěvy) přítomen, u jeho stolu byl jeho známý a dva teenageři, kteří prodávaly. Nejvíce mne zaujaly juvenilní láčky Heliampora, které byly asi 5 cm velké, a Cephalothus. Prodejci se mi za každou cenu snažili nějakou rostlinku prodat. Podařilo se jim to, odnesla jsem si dvě kvetoucí tučnice (Pinguicula moranensis white form, P. laueana - kvetla červeně).

U stolku pana Švarce byla nabídka orientována více na rosnatky. (Nutno podotknout, že v poslední den výstav jsou sbírky více než prořídlé a nerada bych soudila, kdo toho měl víc a lepší, jsou to jen mé dojmy). Rostliny byly umístěny ve skleníčcích. Z nich mě nejvíce zaujaly asi šestileté heliaphory - byly úžasné, asi 25 cm vysoké. Bylo vidět, že se jim opravdu daří. I zde jsem rozšířila svou sbírku MR o dvě tučnice a jednu rosnatku (Pinguicula agnata × gypsicola, P. gypsicola a Drosera ascendens). Ještě než se však tato transakce odehrála, výborně jsem si pokecala s panem Švarcem. Doporučil mi rašelinu od Frýdku-Místku, která není nikterak obohacována hnojivy, v případě zájmu ho můžete kontaktujte. Povídali jsme si o jeho dvouskleníkové a mé mikro sbírce. Prozradil mi, že na jednu zálivku spotřebuje asi 400 litrů vody. Vodu používá buď dešťovou, nebo ji ředí vodou studniční - ta je však dle jeho slov příliš zasolená a substrát ničí do půl roku. Z výstavy mě také zaujaly špirlice, které kvetly. Při té příležitosti jsem zjistila, že květ voní po černém bezu, či kopřivě. Pan Švarc mě potěšil, když mi řekl, že 'sáry' kvetou už po pěti letech (ty lepší i dříve), mám se na co za rok těšit. Nedalo mi to nezeptat se, zda ho ještě něčím MR překvapují. Odpověděl mi, že ano - v poslední době kořenový systém Sarracenia purpurea a kytkou uchvatitelkou se stala ta relativně nejznámější, ta která je téměř v každé sbírce, Drosera capensis. Ještě jsem vyzvídala o jeho spisovatelské činnosti - pracuje na anglické knížce, měla by se krom MR také hodně zabývat i biotopy. Sliboval velmi bohatou obrazovou přílohu - při této příležitosti jsem zjistila, že hojně spolupracuje se zahraničními pěstiteli. Byl velmi příjemný a trpělivě mi odpovídal, za což mu děkuji a přeji úspěchy při autorském psaní a pěstění.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana