Chramst!
Víte, že v Darwinianě si přijdou na své kromě pěstitelů MR i pěstitelé kaktusů, orchidejí, bromélií a jiných botanických kuriozit?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Pěstování trpasličích rosnatek

18. 09. 2003
Jan Novák
rostliny
Areálem výskytu těchto krásných miniatur je Austrálie (s výjimkou D. pygmaea). Svým drobným vzrůstem odolávají specifickým podmínkám, které panují v místě jejich domoviny. Průměrná velikost se pohybuje v rozmezí 8 mm - 30 mm. Počet druhů se odhaduje kolem 30.

Pěstování těchto rosnatek se docela intenzivně věnuji čtvrtým rokem.

Nádoby:

Osvědčily se mě větší plastové květináče, neboť trpasličí rosnatky mají mizerný kořenový systém a pro řadu druhů znamená přesazení jediné-ztrátu rostliny.

Substrát:

Kombinace rašeliny a křemičitého písku (perlitu) 2:1:1 nebo pouze čistá neodkyselená vláknitá rašelina.


D. alantost. x ericksonidae

Stanoviště:

Trpaslíci milují maximální osvětlení a to i v zimě, kdy je nutno vzácnějším druhům zajistit umělé osvětlení. Vhodným místem může být mimo skleník (fólijovník) okenní parapet. Letnění se vzhledem k malé velikosti neosvědčilo (nálety mechů a řas do substrátu atd.)

Vlhkost a zálivka:

Velkou chybu, kterou jsem při svých začátcích s pěstováním trpaslíků dělal, byla vysoká vzdušná vlhkost a časté rosení. Výsledkem nebyl bujný růst, nýbrž výskyt plísní!

Dnes trpaslíky vůbec nerosím a vzdušná vlhkost je 30-40%, což těmto rosnatkám plně vyhovuje.


D. closterostigma (z gemmů vysetých v březnu 2003)

Teplota:

Letní teploty-při zajištění dostatečného větrání dobře snesou i 40 stupňů. V době letních měsíců mohou některé druhy upadat do stavu dormance. Toto období se projeví sesycháním listů a zastavením růstu. S poklesem teplot rostlina začne zpravidla opět růst nebo přejde ke tvorbě gemmů.

Zimní teploty-zazimování trpaslíků provádím na chodbě (teplota 10-15 stupňů). Zpravidla v listopadu začíná tvorba rozmnožujících tělísek - gemmů, která pokračuje u většiny druhů až do února.

Zálivka:

Měkká voda, i když rostliny snáší dobře i vodu s obsahem solí. Problém však přináší vysrážení solí v podobě sraženin na substrátu, což je vzhledem k velikosti rostlin velký problém. Zejména právě klíčící gemmy dokáže tvrdá voda spolehlivě zničit!


D. spilos

Rozmnožování:

Naprosto jedinečným způsobem množení je pomocí gemmů. Je to velmi snadný a pohodlný způsob a bez větších problémů si můžeme velice lehce opatřit větší množství těchto masožravek.

Ihned po dozrání gemmů je umístíme na vlhkou rašelinu, kterou dáme do igelitového pytlíku. Umístíme na světlé místo (vzácnějším

druhům je dobré svítit) a o zbytek se již postará příroda sama. Letos jsem dělal srovnání mezi gemmy pod zářivkami a gemmy bez umělého světla. Výsledek vyzněl zcela jasně pro výsevy pod světlem (dřívější klíčení, větší % klíčivosti…)

Problémy při pěstování:

Značným problémem může být přesazování a tedy vlastně i koupě rostlin. Pokud jsme se již rozhodli trpaslíky přesadit rozhodně je dobré zachovat kolem kořenů co největší bal substrátu. Často se však stane, že i při sebelepší péči přesazenou rostlinu nezachráníme (vím o čem píšu, při prvním přesazování D. microscapa mě ze 40 rostlin zůstalo 6!!!).


D. nit. x nit. omissa

Další nepříjemností je výskyt plísní, zejména v zimě. I při použití chemie (Previcur, Fundazol) rostlinu napadenou plísní zpravidla již nic nezachrání. Rozhodně doporučuji její izolaci, neboť plíseň se šíří velmi rychle.


Pro svou malou velikost a nádherné zbarvení patří trpasličí rosnatky mezi moje oblíbené masožravky.

I přes jistá úskalí mohu tyto australské trpaslíky každému vřele doporučit.


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana