Chramst!
Víte, že pokud se stanete členem Společnosti v průběhu roku, zašleme vám i ta čísla časopisu Trifid, která již ten rok vyšla? Pakliže již starší čísla nebudou k dispozici, můžeme vám je zaslat ve formátu PDF ve vysokém rozlišení.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Láčkovka Nepenthes cv. Mastersiana

08. 11. 2006
Petr Toufar
rostliny Zdroj: Trifid 1996/2
Ve sbírkách našich pěstitelů se začíná rychle množit zastoupení nejrobustnějších MR - láčkovek. Kromě přírodních druhů (hlavně teplomilných) se rozšiřuje i pěs­tování některých kříženců, kteří často vynikají krásou, odolností a lepším zakořeňováním jejich řízků při množení, než je tomu u druhů čistě přírodních.

Mezi rychle se rozšiřující křížence patří právě Nepenthes cv. Mastersiana. Já sám jsem tuto rostlinu získal z liberecké botanické zahrady před několika lety a za tuto dobu mohu své zkušenosti a získané informace o rostlině shrnout takto:
Původ: rostlina je křížencem N. sanguinea × N. khasiana.
Popis rostliny: Jde o středně vzrůstnou láčkovku, která sice není příliš hustě olistěna, ale vyniká velmi pěknými válcovitými pastelově červenými a sytěji kropenatými láčkami. Je mírně rozkladitější do šířky, než mnohé u nás pěstované druhy (N. gracilis, N. anamensis, N. alata, aj.). Pasti - láčky mnou pěstované rostliny jsou dlouhé 10 - 14 cm.

Mladá rostlina Nepenthes
Mladá rostlina Nepenthes

Na vstupu do láčky (na obústí) je past široká 2 - 2,5 cm. V nejširším místě láč­ky až 3 cm. Úponka konvic je na konci u pasti nezvykle tlustá až 1 cm. Listy rostliny jsou světlezelené až zelenožluté a jsou dlouhé 18-22 cm. Rozmnožování: Pro­váděl jsem ho řízkováním na jaře. Část lo­dyhy, použitá na řízek, by měla mít nejlépe tři listy. Podle mých zkušeností zakoření řízek po ošetření práškovým stimulátorem AS 1 za 4 - 6 týdnů (Pro srovnání u řízků N. gracilis to bylo 8-10 týdnů). Řízek uzavřu na prvních 14 dnů do igelitového sáčku (i ve vitríně). Jako substrát používám pro řízky obdobnou směs jako pro dospělé rostliny. Její topolová kůra + usušený rašeliník + polystyren v poměru přibližně 3:2:1. Navrch přidám živý rozsekaný rašeliník.

Láčka Nepenthes cv.Mastersiana
Láčka Nepenthes cv.Mastersiana, © Ondřej Števko

Pěstitelské postřehy:
- rostlině prospívá silné oslunění a časté mlžení a postřikování vodou (používám destilovanou); největší, plně vyvinuté a poměrně těžké láčky se mi jeví vhodné při pěstování v pokojové vitríně (mnou používaný způsob) podkládat vhodnou podložkou;
- láčky se tvoří sezónně od poloviny jara po polovi­nu podzimu a to jakoby na etapy (po vytvoření nové láčky a jejím otevření nastá­vá v růstu rostliny vždy ja­kási kratší odmlka); prospívá pobyt na vzduchu; v zimě pro bezproblémo­vé přezimování přisvěcuji svítidlem s minizářivkou DZ - 11W, hlavně pro pro­dloužení dne v době vánoc. Svítidlo je položené na hor­ním krytu vitríny, ve které pěstuji ještě 6 dalších druhů láčkovek, pralesní tropické rosnatky a jihoamerické epifytické bublinatky - pěstování této láčkovky bych označil jako nepříliš obtížné, ale ne úplně snadné (pěstitel musí vyzkoušet vhodný režim světla, vlhkosti a pohybu vzduchu, jinak nemusí být tvoření láček bez problémů).


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek | Zdroj: Trifid 1996/2


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana