Chramst!
Víte, že nejpočetnějším rodem MR je rod Utricularia s asi 250 druhy?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Mailujeme. Každý jinak.

26. 02. 2006
Michal Rubeš
názory
(aktualizováno) Často mi píše mnoho různých lidí s dotazem na masožravky nebo společnost. Poslední dobou se čím dál více setkávám s neschopností vyjádřit myšlenku, napsat dopis a použít k tomu základy slušného chování.

Co si mám asi myslet o mailu:

  • mám masožravku chcípá akvárko pomůže
  • kdy mam cekat trifida.
  • čauky
    seminka si muzu obednat i když nejsem člen? kolik peta

Co všechno mají tyto dopisy společného? Pisatel nepozdraví a ani se nepodepíše. Velká písmena u jmen i na začátku vět chybí. Čárky ve větách či tečky za nimi jsou velkou neznámou. Naprostá neochota či neschopnost zformulovat myšlenku.

Gramatické chyby záměrně neuvádím, když někdo nedá dohromady pár vět, gramatika je pro něj v té chvíli nepodstatná. Existuje pár vyjímek, znám několik dysgrafiků, ale i ti se vyjadřují tak, že je jim rozumnět a hlavně se snaží. Navíc sám mám občas potíže kde se píše jaké y, i, ž, š, ě...

Problém je, že pisatel má myšlenku a tu klade do kláves tak jak mu letí hlavou. Sám si dělá pomlčky mezi větami v souvětí, ohne si intonaci nahoru když má otázku, ale znaménka nezapíše. Text si po sobě nepřečte a rovnou ho pošle.

Já osobně to často chápu jako vyjádření neúcty k adresátovi.

Takže si pojďme zopakovat pár základů při psaní dopisů.

  • Úplně nejdřív si promyslím co chci napsat. Pokusím se zformulovat obsah do několika slov a ty pak napíšu do přemětu zprávy. Například: Přihláška, Dotaz na pěstování, Semínka, a tak dále.
  • Vlastní dopis začnu oslovením, pozdravením. Například: Vážený pane, Dobrý den, Ahoj (vodácký pozdrav, nepoužívat u lidí postižených záplavou), Zdar, a tak dále. Následuje čárka ve větě, nový řádek (někdy dva) a pokračujete malým písmenem dále.
    Ve společnosti Darwiniana někteří používají zvláštní způsoby oslovení: ZDarw na který se odpovídá Darwi nebo třeba ZDarwím. Ano, je to úchylka, ale milá.
  • Dále pokračujte srozumitelným vyjádřením toho co chcete sdělit. Nezapomeňte na čárky mezi souvětími, na tečky za větou, velká písmena na začátku vět a jmen. Pokud kladete otázku, je třeba na konec takové věty vložit místo tečky otazník. Důraz zvýrazníte vykřičníkem (stačí jeden), ale pozor aby pak nebyla taková věta vnímána negativně.
  • Použití smajlíků, slengových výrazů a zkratek je možné jen pokud se s adresátem dobře znáte.
  • Při oslovování se obvykle píší velká písmena u zájmen, která se týkají adresáta. Tedy Vám, Vaše, ale i a tak podobně. Osobně tohle pravidlo používám jen v korespondeci s neznámým, nebo váženým člověkem se kterým si vykám. V dopisu pro kamaráda používám u zájmen malá písmena, psaní velkých mi připadá v tomto případě trochu servilní.
  • Na závěr dopisu je třeba se podepsat. Argument, že je jméno přece v adrese odesílatele neobstojí. Často jsou tam přezdívky typu modrasek, sexykocicka, John Dowe. Jestliže se pak mezi vámi rozběhne čilá korespondence a každý z vás vloží historii, už se v tom nevyznáte. Také je vhodné uvést další informace jako mail (ne každý ho umí vytáhnout z mailového klienta, navíc se může přeposláním jiné osobě zratit), ICQ, telefon, adresa, a tak dále. Záleží prostě na okolnostech. To byly praktické důvody. Teď jeden pro někoho nepraktický: slušnost.
  • Pokud jste se již ten den zdravili a znovu odpovídáte na mail, dá se to považovat za diskuzi. Pak není třeba v úvodu znovu zdravit stále dokola. Rovněž místo podpisu stačí jen jméno nebo iniciály.
  • Ještě dobrá rada ohledně formátu jména v adrese adresáta. Je dobré nedávat si mailové adresy do kontaktů pod vlastní přezdívky. Používejte správná a nezkomolená jména. Tahle informace jde totiž s mailem jako označení adresáta. Když se pak podívám na příchozí mail a zjistím, že byl posílaný na moji emailovou adresu označenou jako mišáček rubešák, mám z toho divný pocit.
  • Vyvarujte se barevných dopisů plných obrázků. Sice mi to nevadí, protože u všech mailových klientů, které používám, mám vypnuté zobrazování HTML a čtu všechno v černobílém textu, ale někoho by modře psaný dopis na růžovém podkladu s hejbacím smajlíkem s žádostí o semínka mohl rozrušit.
  • Pokud to jde, používejte češtinu a ne cestinu. Technické problémy s kódováním jsou již minimální, i když se občas vyskytnou. Už si ale nevzpomínám, kdy naposled jsem musel psát bez háčků a čárek aby byl text na druhé straně čitelný.

Nevěřím, že uveřejněním tohoto článku někoho naučím psát dopisy, ale budu se na něj odkazovat v odpovědích. Dřív jsem používal ironické oslovení Také Vás zdravím, ale nikomu to nedošlo.

Nakonec uvedu jeden milý příklad ze včerejška:

  • Cetla jsem blesk a cetla jsem vas clanek miluji masozrave rosltiny!!!!!!!!!Nechci se prihlasit ale moc vas obdivuji!!!Kolik vam je let a jak dlouho se zajimate o masozravky?

Na ten jsem obratem odpověděl za použití výše uvedených pravidel. Co si myslíte, že mi před chvilkou přišlo?

  • Ja dekuji za odpovedA jak se s tim vyrovnava vase manzelka a deti?Jak dlouho travite s masozravkami cas?

(doplněno 26. 2. 2006)
Tady jsem si myslel, že příklad končí, ale mýlil jsem se:

  • Je mi jedno co si o mem psani myslite!!!!!!!!!Ja jsem jeste nezletila atak radsi mlcte.Je mi jedno jestli tam mam hrubky nebo tak.Ja si to po sobe nectu a vy my to nebudete BUZEROVAT

Pisatelka se tedy sama zařadila. Tohle nepotřebuje komentář.


komentáře (11) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana