Chramst!
Víte, že členové Společnosti mají nárok na slevu u vybraných obchodníků?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Flora Olomouc 2005 (...i o masožravkách, pokud dočtete)

23. 08. 2005
Radek Kastner
akce
Ve dnech 18.-21.08.2005 proběhl v Olomouci další ročník dlouholeté a oblíbené výstavy květin Flora, její letní části. V posledních letech ve stejném termínu probíhají i Letní zahradnické trhy.

V největším pavilonu A, v přízemí, byly již tradičně vystavovány kompozice řezaných květin - kosatce, astry, gerbery, lilie, růže atd. - (foto 1) a na galerii potom zahradní okrasné dřeviny, křoviny a traviny - (foto 2) v kombinací s dřevěnými, případně skleněnými plastikami (foto 3, 4).

1 2 3 4

Tematická soutěž byla letos vyhlášena ve zdobení koňských povozů (foto 5). Můžete porovnat s loňskou soutěží aranžování "Brouků" (foto 6).

5 6

V malém pavilonu F byla instalována velice zajímavá expozice léčivých rostlin, respektive zahradních bylin a zemědělských plodin v neotřelém aranžmá cihlových zídek - záhonů (foto 7). Musím podotknout, že mne tato expozice velice zaujala, jak svým řešením, tak tím, že jsem na vlastní oči mohl shlédnout živě některé rostliny a byliny, které jsem, jako správný městský člověk, znal převážně v sušené formě dostupné v různých obchodech či lékárnách. (Levandule, Pelyněk, Rozmarýn, Dobrazekomysl, Tymián, Saturejka, Máta, Bazalka, Routa, Jestřabina, Sléz, Pohanka, Bob, Laskavec, Cizrna, Sezam, Mateřídouška, Rozchodnice atd.)

7

Obdobně zajímavou expozici obsahoval pavilon H (nebo G?!?). Byly zde prezentovány zahradní trávy a traviny a překvapilo mne, jak dokáží tyto na první pohled nenápadné a nezajímavé rostliny uchvátit v zajímavých kompozicích (foto 8, 9).

8 9

Tentokrát se v žádné expozici neobjevily masožravé rostliny, ty se ale pravidelně shlédnout v jarní části výstavy a v posledních dvou letech získala firma Dionea Prostějov vždy ocenění pro nejlepší expozice do 20m2 (foto 10, duben 2005).

10

A nyní již něco málo o výskytu masožravých rostlin na letošní Floře. Opětovně bylo možno zakoupit různé druhy masožravých rostlin v různé kvalitě, velikosti a ceně. Z rosnatek šlo ponejvíce o D. Capensis, D. Binata a D. Aliciae. Až na posledně jmenovanou se mi zdály ostatní poněkud neduživé, pěkné také bylo sledovat prodávající, jak "rosili" květiny na přímém slunci s konstatováním, že "proto se droserám říká Sluneční rosa", opravdu zajímavé, praktické a geniální. Také sem tam nějaká tučnice (foto 11). Ze špirlic byly k dostání již klasicky S. Purpurea, S. Psittacina, S. Leucophylla, S. Flava a různé křížence, např. S. Mitchelliana apod (foto 12). Mnoho klasických klonů mucholapek povětšinou velmi malých rozměrů až asi na 5 exemplářů gigantických klonů u jednoho ze stánků. Poprvé jsem na stáncích v prodeji viděl U. Alpina, Cephalotus Follicularis (jehož jeden exemplář jsou neprodleně zakoupil, vzhledem k tomu, že jsem jej naživo viděl poprvé, foto 13) a několik pěkných exemplářů Nepenthes (foto 14). Omluvte mou neznalost tohoto druhu masožravých rostlin. Z tohoto důvodu nejsem schopen určit přesný druh. :-)

11 12 13 14

Zlatý hřeb, alespoň z mého pohledu, jsem si nechal nakonec. V rámci Flory (ale i během celého roku) můžete samozřejmě navštívit i 4 místní skleníky - palmový, sukulentní/kaktusový, tropický a subtropický, které postupně procházejí úpravami, změnami expozic a stávají se opravdu expozicemi hodnými návštěvy i při jejich relativní "malosti".

Proč zlatý hřeb? Již od minulého roku od podzimu, je v subtropickém skleníku umístěna expozice masožravých rostlin, která však až do letošního léta byla spíše ostudou nežli skvostem hodným obdivu. Jaké bylo však mé překvapení, když jsem skleník navštívil tento víkend (naposledy jsem v něm byl ještě letos v dubnu) a zjistil jsem, k jaké zásadní a skvělé změně došlo u této expozice. Nyní se již dá skutečně nazvat expozicí. Přestože došlo k omezení druhů rostlin, případně jejich počtu (zmizely kapensisky, mucholapky, ...), je celkový dojem z expozice velmi příjemný. Nutno podotknout, že expozice je v naprosté většině věnována Sarraceniím, s občasným zakomponováním několika málo dalších druhů masožravek, např. tučnic. Věřím, že se pracovníkům skleníků podaří udržet expozici v podobném krásném stavu, jaký byl při výstavě, možná i díky garanci pracovníků Univerzity Palackého v Olomouci, jmenovitě Mgr. Martina Dančáka, PhDr. a autora expozice Vladimíra Všetičky.

Pro srovnání přikládám fotografie, které ukazují rozdílnost "v řešení expozice" masožravých rostlin do a od letošního léta (foto 15-18). Každá dvojice fotografií ukazuje záběr stejného místa expozice před a po změně. Zajímavé, že?

15 16 17 18

Všem kdo jste nejen z blízkého okolí mohu návštěvu v současné době jen doporučit i přesto, že zrovna váš oblíbený druh masožravých rostlin v expozici třeba nenaleznete.

Lovu zdar, masožravému obzvlášť!

Omluvte sníženou kvalitu fotografií, které nebyly pořízeny fotoaparátem, ale digitální kamerou s malým rozlišením. (Fotky jsou pro internet naprosto přijatelné - pozn. redakce.)


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana