Chramst!
Víte, že do semenné banky v obchodě Darwiniany můžete darovat přebytky svých semen masožravek i Vy?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Výstava masožravých rostlin v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Na Slupi 16.

05. 09. 2007
Michal Kouba
akce
Stručně z historie zahrady.
Původní botanická zahrada byla vybudována v místech jezuitské zahrady na levém břehu Vltavy v blízkosti Jiráskova mostu v roce 1775. Část dnešních Dienzenhoferových sadů. Po povodních v září roku 1890, kdy zahrada vážně utrpěla, univerzita rozhodla o jejím přemístění na dnešní místo "Pod Slupskou strání". Pozemek byl odkoupen od Společnosti pro zvelebování zahrad, která zde působila od roku 1846 a vystavěla zde již první skleníky. V této době byla univerzita rozdělena na českou a německou. Česká vlastnila skleníky ve spodní části zahrady a německá vystavěla v roce 1900 nové technické skleníky. Tyto německé skleníky vydržely až do bombardování v roce 1945 a již nebyly obnoveny. České byly poškozeny méně a do roku 1949 byla dokončena přestavba. Zub času si vyžádal rekonstrukci skleníků v letech 1996 - 1999, při zachování původních dispozic a objemů.
Současná zahrada leží na rozloze zhruba 3,5ha a stojí za to si ji projít celou.


Platan javorolistý

Najdeme zde mnoho zajímavých zákoutí a pozoruhodných jedinečných exemplářů vzrostlých stromů. Třeba unikátní Jinan dvoulaločný Ginkgo biloba cv. Praga ve stáří 130 let.


Jinan dvoulaločný

Staré exempláře cykasů. Mohutný Platan javorolistý, Araucarii chilskou. Perlou je i 100 let udržovaná kolekce Středoevropské květeny.


Araucaria chilská


Přeslička největší


Katalpa trubačovitá
Stojí za to i občas pohlédnout vzhůru.
"Zdvihni hlavu, poutníku!"

Tradicí se již stává výstava masožravých rostlin pořádaná společností DARWINIANA a nachází si své věrné návštěvníky, kteří ji již čtvrtým rokem pravidelně navštěvují.

V minulých letech, kdy převládaly trsy Sarracenií, je patrná i rozšířená expozice láčkovek, hezký soubor trpasličích rosnatek a pomalu se rozšiřující kolekce rosnatek, ze kterých mohu jmenovat kvetoucí Droseru peltatu, Droseru snyderii, Droseru citifloru, Droseru hartmeyerorum i se svými žlutými tělísky, kvetoucí petiolarisky. Chybí snad jen D. falkoneri, na tu si musíme ještě rok počkat.


Drosera peltata


Drosera hartmeyerorum


Trpasličí rosnatky


láčkovky


Pohled od vstupu do expozice


Nepřehlédnutelné vzrostlé darlingtonie


Mnoho různých kultivarů mucholapek

Souběžně s výstavou masožravých rostlin probíhá i výstava exotického ptactva a výstava bonsají. Stojí za to, si vyčlenit trochu více času a projít si zahradu celou. Je to oáza klidu a pohody, která mě každým rokem překvapí a upoutá něčím novým.


komentáře (4) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana