Chramst!
Víte, že si na našem fóru můžete nastavit svůj vlastní podpis včetně obrázku?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Pomsta kořisti

01. 12. 2008
Jan Fiebinger
příběhy Zdroj: Trifid 1996/3 (D. Lamzaki (překl. Mgr. Ivo Koudela))

Stalo se to jednou, když jsem pěstoval rosnatku Drosera intermedia v bytových podmínkách. Rozhodl jsem se, že rostlině přilepším, a proto jsem přilepil na několik listů pár ovocných mušek. Příští den ráno jsem chtěl shlédnout ten všem pěstitelům MR známý obrázek kořisti obtočené listy. Avšak ouha! Nejen že listy nebyly stočené, ale dokonce mušky beze stopy zmizely. Přece by nemohly všechny uniknout, když byly ze všech stran olepené sekretem?!
S údivem jsem tedy "nakrmil" rostlinu znovu, přičemž jsem vyčkal, až se listy rosnatky kolem kořisti pomalu obtočí. Příští den však byly mušky znovu pryč!
Rozhodnut vyřešit tuto záhadu jsem znovu položil na čtyři listy po jedné mušce. Listy se kolem kořisti ovinuly, ale jinak nic neobvyklého. Když nadcházela noc, umístil jsem do blízkosti rosnatky lampu přikrytou tmavě červeným filtrem, abych imitoval noční osvětlení tak, jak je tomu v některých ZOO. Pečlivě jsem sledoval květináček přibližně každých deset minut. Čas plynul, avšak stále se nic nedělo.



08

Až ve dvě hodiny ráno připoutal mou pozornost nějaký pohyb v místech; kde se střetává půda s okrajem květináčku. Něco tam vylézalo ... malý slimáček! Přisunul jsem si židli a začal sledovat své "safari". On (nebo abych byl hermafroditicky-politicky korektní, mohla to být i ona) se pomalu vynořil ze svého úkrytu a neomylně zamířil přímo k bázi rosnatky. Vyšplhal na krátký kmínek, poté na list s kořistí, vstrčil hlavičku do svinuté pasti a mušku sežral. A udělal to ještě třikrát! Nikdy se nesnažil dostat na list, kde nebyla kořist, a proto soudím, že musel přítomnost kořisti nějakým způsobem cítit.

Když byl hotov s večeří, sešplhal dolů po stonku a namířil si to rovnou do úkrytu. Jeho stopa na substrátu nebyla vůbec viditelná, neboť byl povrch rašeliny, kterou byl květináček naplněn, velice mokrý, neporostlý mechem. Celé "dobrodružství" mne velice pobavilo, avšak slimáčky mezi svými rostlinami mít nemusím. Vzal jsem proto pinzetu a milého slimáčka jsem (předtím než mi mohl zmizet) odnesl na zahradu. Obávám se však, že tak "bezpracné koláče" už tam mít nebude...


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek | Zdroj: Trifid 1996/3 (D. Lamzaki (překl. Mgr. Ivo Koudela))


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana