Chramst!
Víte, že kalendář akcí a událostí okolo masožravých rostlin si můžete přidat do svého Google kalendáře jednoduše tak, že do políčka "Přidat kalendář přítele" napíšete info@darwiniana.cz? Žádná akce pořádaná Darwinianou vám už neuteče.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Pěstování D. prolifera

26. 01. 2005
Václav Kubín
rostliny
Rád bych se podělil o své zkušenosti a zkušenosti Martina Kláska získané při pěstování D. prolifera, tedy rosnatky odnožující. Celé naše pozorování bylo zaměřeno na několikrát probírané netvoření semen z jejich tmavočervených květů. .


foto 1

Pěstuji D. proliferu necelý rok, Martin Klásek však něco přes rok. O její kultivaci jsem se již pokoušel zhruba před deseti lety, tehdy však s mizernými výsledky. Nové rostlinky jsem získal zčásti právě od M. Kláska, druhou část sbírkových rostlin pak tvoří materiál od D. Švarce.

Rostlinky v příhodných podmínkách (nutno dodržet co nejvyšší relativní vzdušnou vlhkost) rostou poměrně rychle a v krátkém čase ( 3 - 5 měsíců ) dosáhnou dospělosti, tj. výšky okolo osmi cm při průměru bohatě orosených listů přibližně 1,5 cm. V tomto čase také, ke cti svého jména, začnou vytvářet šlahouny (foto č.2), na nichž postupně vykvétá okolo 3 - 5 temně rudě zbarvených květů asi půl centimetru velikých. Na konci každého šlahounu se zpravidla vytvoří také mladá rostlinka, která je schopna velmi rychle zakořenit a růst samostatně. Rostliny v našich podmínkách vytvářejí šlahouny v hojném množství čímž dochází k samovolnému šíření těchto krásných rosnatek ve vitríně či akváriu.


foto 2

V literatuře ani v jiných dostupných zdrojích jsme se s informací o tvoření semen u D. prolifera doposud nesetkali. Také v našich sbírkách většina květů na šlahounech odkvete bez známek úspěšného opylení a vytvoření semen. Od října 2004 jsme však oba začali pozorovat jistou změnu. Po odkvetení květ neuschl, ale začal se v jeho středu tvořit zelený semeník, který po měsíci zvětšil svůj průměr na bezmála půl centimetru (foto č.3). Po tomto období již bylo možno pozorovat přes průsvitné stěny bobulky (semeníku) dozrávající semena. Nakonec při plné zralosti se celý semeník zbarvil dohněda.


foto 3

Podle našich pozorování jsou semínka relativně veliká (asi 1mm v průměru), černá, kulovitá, velmi podobná svým tvarem a velikostí spíše semenům B. lynioflora. Semeník obsahoval v našich podmínkách max. 19 semen, což je s ohledem na jejich velikost úctyhodný počet. Klíčivost semínek zatím nemůžeme potvrdit, po zkušenostech s výsevy tento článek doplním o tyto zkušenosti.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana