Chramst!
Víte, že čeleď Cephalotaceae obsahuje jediný rod s jediným druhem - láčkovici australskou (Cephalotus follicularis)?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Drosera madagascariensis?

23. 07. 2004
Jan Novák
rostliny
Opravdu máte ve sbírce D. madagascariensis? Pokud máte nějaké pochybnosti, pak právě pro Vás jsou následující řádky.

Drosera madagascariensis byla objevená v roce 1824. Domovinou této rosnatky jsou Guinea, Kongo, Kamerun, Nigerie a ostrov Madagascar. Roste v nadmořských výškách 1 000-2 000 metrů. Může dorůstat velikosti až 25 cm.

Nejdůležitějším údajem a zároveň výborným poznávacím znakem je skutečnost, že D. madagascariensis vytváří "kmínek", ze kterého vyrůstají listy.

Podle dostupných informací o pěstování (rostlinu pěstuji velmi krátce, takže osobní pěstitelské zkušenosti mám minimální) je to světlomilná rosnatka, vyžaduje teploty 20-30 stupňů a vzdušnou vlhkost 65-80 %.

Co to vlastně roste za kytky ve sbírkách řady pěstitelů? Patrně jsem nebyl sám, kdo koupil od nejmenovaných prodejců D. madagascariensis. Nevím jak u Vás, ale u mě po "kmínku" ani památky.

Rosnatka, která nám roste ve sbírkách (pod názvem D. madagascariensis) je D. collinsiae (snad se jedná o křížence D. burkeana x D. madagascariensis).

Bohužel, pokud si objednáme či koupíme rostliny s označením D. madagascariensis dostaneme na 99% právě výše zmíněnou kytičku.

D. collinsiae je naprosto "pohodová" kytka. Má prakticky stejné nároky jako D. capensis (jen listová růžice je poněkud chudší). Je samosprašná a vytváří velké množství velmi dobře klíčivých semen.

Moje první reakce při zjištění, že opravdu nepěstuji D. madagascariensis bylo zklamání. Nakonec jsem přepsal štítek a před pár dny si pořídil tu jedinou opravdovou rosnatku madagaskarskou.

Závěrem ještě pohled na D. slackii (kytka dvou tváří).


komentáře (2) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana