Chramst!
Víte, že i Vy se můžete podílet na tvorbě VAMRu (Velkého Atlasu Masožravých Rostlin)?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Ochrana poslední prosperující lokality tučnice české

29. 09. 2008
Michal Rubeš
Darwiniana
V minulém čísle Trifida (T2008/2) jste si mohli přečíst můj článek Návštěva Českolipska. Na pozvání Jardy Neubauera jsme se s mou ženou Janou a Martinem Spoustou byli podívat na zajímavé a vzácné lokality Dokeska.

Navštívili jsme dvě místa, kde se mimo jiné vyskytovala tučnice česká. Starších rostlinek tam přežívalo jen několik, mladé jsme neobjevili. Na třetím místě jsme však zajásali, tučnice české tam bylo velké množství ve všech velikostech a stáří. Tahle lokalita má šanci udržet stabilní populaci této vzácné rostliny.

Šance lokality na dlouhodobé přežití jsme podrobně probírali s Jardou Neubauerem a Mirkem Macákem, kteří ji sledují už mnoho let. Pokud se nebude s touto lokalitou pracovat, pokud se nebude udržovat, časem zaroste a tahle změna typu biotopu postupně zahubí nejen populaci vzácné tučnice.

Sami již před časem chtěli tuhle lokalitu udržovat, ale bez řádného svolení příslušných úřadů to není možné. Bohužel se jim nepovedlo prorazit přes jednoho místního úředníka.

Napadlo mně, že Darwiniana by mohla mít v takovém jednání trochu větší slovo, takže jsem klukům nabídl, že to zkusím.


Tučnice česká (Pinguicula bohemica) různého stáří. Tahle lokalita žije.

V první řadě bylo třeba zjistit, komu louka patří. Pak se rozhodne jak a s kým jednat. K mému překvapení jsem zjistil, že lokalita je ve vlastnictví Agentury ochrany přírody a krajiny ČR! To pravděpodobně znamená, že o louce vědí a třeba tam i hodlají něco dělat. Tak to bychom jim mohli pomoci, ne?


Vyskytuje se zde i vzácná bublinatka menší (Utricularia minor)

Bohužel byla doba prázdnin a dovolených, takže až po několika týdnech mailování se mi podařilo dostat se na ta správná místa. Dočkal jsem se velmi vstřícné odpovědi.

"...Pokud máte zájem, určitě se s Vámi na spolupráci blíže domluvíme.
Spolupráci je možné hradit z prostředků Programu péče o krajinu.
Pravděpodobně lokalitu osobně znáte, z hlediska managementu se jedná o
zejm. o odstraňování náletů dřevin (bříza, krušina, borovice) - mladé
nálety vytrháním, odrostlé vyřezáním. Zároveň je tu žádoucí sekání
bezkolence a rákosu, případně na vhodných místech stržení drnu a vytvoření
tůněk.
Jedná se o velmi cennou lokalitu z důvodu výskytu řady zvlášť chráněných a
ohrožených druhů rostlin a živočichů, proto je nutné všechny typy zásahů
vhodně lokalizovat a zároveň provést ve vhodném termínu.
Dejte prosím vědět, o jakou práci a v jakém rozsahu byste měli zájem..."

Záměr podílet se na udržování této vzácné lokality jsem oznámil Správní radě Darwiniany, která rozhodla, že se do toho mám pustit.

Jedná se o dlouhodobý projekt, nebude to "jedna návštěva s kosou". Nemyslím si, že bude třeba čerpat nějaké prostředky z Programu péče o krajinu, spíš bude třeba mnoha ochotných rukou.


Za hranicemi malé lokality číhají vetřelci, kteří ji chtějí obsadit

Darwiniana zastřeší tento ochranářský projekt, ale teď potřebuji zjistit, kolik z vás by nabídlo pomoc. Až budu vědět, jakou silou ochotných pomocníků disponujeme, budu dál pokračovat v jednání s Agenturou. Proto potřebuji vědět, jestli se najde ve vašich řadách dost ochotných lidí.

Pokud chcete přiložit ruku k dílu a pomoci chránit vzácnou a cennou lokalitu tučnice české (a jiných rostlinných a živočišných druhů) napište mi prosím na michal@termiter.cz nebo volejte na +420 777350250. Případně pište do fóra do nově založeného vlákna Ochrana tučnice české.


komentáře (15) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana