Chramst!
Víte, že nejvyšší špirlicí je Sarracenia leucophylla, která může v přírodě dorůstat výšky až 120 cm?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Sarracenia purpurea ssp. venosa x (flava x purpurea)

20. 11. 2003
Miroslav Srba
rostliny
Pro křížence měsíce listopadu jsem se poohlédl opět více do historie svého šlechtitelského snažení. V roce 1996 jsem s křížením teprve začínal. Má sbírka čítala jen několik desítek špirlic, které kvetly sporadicky a setkaly se v květu jen výjimečně.

Vznik tohoto křížence byl poněkud komický. Začalo to tím, že otcovská rostlina Sarracenia flava x purpurea (pravý obrázek) v září 1996 vysunula poupě. Před mým kamarádem Martinem Spoustou jsem se nad tím podivoval a on za týden přišel s tím, že jeho S. purpurea ssp. venosa (mateřská rostlina, vlevo) pokvete též. Květy se skutečně sešly, ale až na přelomu října a listopadu. Martin tedy vezl svoji špirlici (v kýblu, zabalenou, zateplenou před mrazem) v narvaném trolejbusu z Jirkova do Chomutova (asi půl hodiny).

Fotografie mateřské rostliny Fotografie otcovské rostliny

Opakované opylení přineslo své ovoce. Semena jsme získali jen na Martinově rostlině a bylo jich něco kolem 70. Vzešla dobře a jelikož se semenáčky spontánně dělily, mohli jsme je za chvíli přehazovat vidlemi. Když však první rostliny dospěly, staly se právem ozdobou našich společných výstav a po oddělcích se brzy zaprášilo.

Že se jedná o zpětného křížence se S. purpurea je zřejmé na první pohled. V porovnání s tímto druhem jsou láčky delší, užší a mírně vystoupavé. Celkově se tento kříženec S. purpurea dost podobá. Láčky mohou být až 25cm dlouhé.

Na plném slunci jsou rostliny téměř kompletně červené. Na vnitřní straně víčka je navíc patrné silné žilkování.

Daný kříženec velmi ochotně kvete. Zbarvení květů je světle růžové. Květy na fotografii jsou světlejší, než je obvyklé, jelikož se vyvíjely ve sklepě, kde rostliny zimuji. Rozdíl mezi fotografií a skutečností však není propastný - jsou skutečně takto elegantní. Kříženec vykvétá poměrně brzy. V mých podmínkách přibližně v březnu. Bohužel produkuje jen velmi málo semen, pokud vůbec nějaká vytvoří. Za 5 let, co mi takto rostlina pravidelně kvete jsem z ní "vyrazil" pouze 5 klíčivých semen... (x leucophylla, x oreophila, x purpurea).

K pěstování této rostliny bych podotkl, že se jedná o vděčnou rostlinu, která částečně zdědila tolerantnost po použitém klonu S. purpurea ssp. venosa. Martinova rostlina tolerovala panelákové pěstování (nedostatek světla, 25°C v zimě, vysoká RVV), v mých podmínkách naopak sluneční úpal a lehký mráz přes zimu. Samotný kříženec tolik tolerantní není a nejlépe roste na stanovišti plně osluněné, popř. mírně zastíněném. Zastínění tedy částečně snáší. V zimním období toleruje 0°C - 20°C, což je ještě poměrně výhodné rozpětí.


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana