Chramst!
Víte, že nejvyšší špirlicí je Sarracenia leucophylla, která může v přírodě dorůstat výšky až 120 cm?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Osvětlování rostlin

08. 06. 2004
Miloš Šula
rostliny
Chcete pěstovat rostliny pod umělým osvětlením ale nevyznáte se v záplavě zářivek, výbojek?.

Trocha teorie

Světlo je záření složené ze záření různých vlnových délek, které se v určitém vlnovém rozsahu jeví lidskému oku jako barvy. Tak např. bílá barva je ve skutečnosti složená minimálně ze 3 barev o různých vlnových délkách (červené, zelené a modré).

Rostliny ale "vidí" světlo jinak než člověk (obr. a). Receptorem záření v rostlinách je chlorofyl a různé pigmenty. Chlorofyl je zelený pigment obsažený v chloroplastu (částice v buňkách), který poskytuje energii potřebnou pro fotosyntézu. Existují dva druhy chlorofylů (A a B), které se významně podílejí na fotosyntéze. Dalšími pigmenty účastnícími se fotosyntézy jsou karotenoidy (ty hrají také důležitou roli při pohybu rostliny za světlem). Výsledná křivka (obr. b) znázorňuje využití spektra rostlinou při fotosyntéze. Vrcholy spektra tvoří vlnové délky červené (660 nm) a modré (440 nm) barvy. Zelená až žlutá zůstává kvůli zelené barvě chlorofylu nevyužita, neboť ji chlorofyl odráží.

Účinky světla

- modré záření

Kromě fotosyntézy využívá rostlina modré světlo k fototropismu – rostlina redistribuuje vhodně růstové hormony a přizpůsobuje tak svůj tvar k intenzitě a směru právě tohoto záření, tak aby záření efektivně využila. Dále podle modrého záření dochází k otevírání průduchů.

- červené záření

Tuto oblast využívá rostlina jak k fotosyntéze tak k prodlužovacímu růstu stonku (natahování se za sluncem). Tady využívá rostlina poměru intenzit záření vlnových délek 660 (red)/735(far red) nm. Když se podíváme na absorpční křivku chlorofylu, vidíme že rostlina chytře využívá ostrou hranici této křivky. Pokud se rostlina nachází ve stínu jiné rostliny dopadne díky absorpci záření red chlorofylem stínící rostliny na rostlinu minimum záření červeného ( red ), ale dostatek záření infračerveného ( far red ) a rostlina se začne prodlužovat. Ikdyž má rostlina dostatek umělého osvětlení a převažuje far red „vytahuje“ se rostlina do výšky v domnění, že je zastíněná. Při opačném poměru rostlina zase roste do výšky pomalu. Proto je dobré mít poměr těchto složek záření vyvážený (podobně jako u slunečního záření viz. níže rozhraní visible-infrared, kdy tento poměr činí 1-1,2).

Sluneční spektrum

Pro porovnání uvádím spektrum slunce:

Jak vybrat osvětlení

Vodítkem pro výběr vhodného osvětlení je :

  • Vhodné spektrum
  • Účinnost ( poměr svítivosti k příkonu )
  • Rozměry
  • Životnost
  • Cena

1. SPEKTRUM

Spektra fluorescenčních zářivek (OSRAM)


Spektra výbojek (OSRAM)


Spektra zářivek (HAGEN)


Aqua-glo


Flora-glo


Sun-glo

Spektrum zářivek (Gro-Lux® Aquarium) (SYLVANIA)

Spektrum zářivek NARVA (oceanic colour)

Osram:
Jak je vidět z obrázků warm white a cool white a interna vyzařují nejvíce energie uprostřed spektra takže nám jsou tyto barvy k ničemu. Z obyčejných zářivek se nejlépe jeví lumilux de luxe 950. Ze speciálních potom zářivky s barvou 77 FLUORA.

Dobré spektrum mají i metalhalidové výbojky např. HCI-T NDL (natural daylight) případně HQI-T/NDL (nic moc ale jde to). Jak je vidět spektrum je bohaté jak na modrou (kolem 400nm) tak na červenou(kolem 650nm). Také vyzařuje dostatek UVA vhodného pro tvorbu anthocyaninu (červená barva) – záření pod 400nm a infračerveného záření.

Hagen:
Od HAGENu se dobře hodí AQUA-GLO (vrcholy kolem 440nm a 660nm). Postrádá však UV a IR spektrum, které může ovlivňovat dokonalou vybarvenost a částečně i růst rostlin do výšky. Dalším problémem je malá účinnost viz. níže.

Sylvania:
Spektrum v podstatě identické s AQUA-GLO a FLUORA, takže platí to samé

Narva Bel:
Spektrum je nic moc, ale pokud není nic jiného po ruce tak to jde.

2. ÚČINNOST

typ zdroje světla minimální výkon maximální výkon maximální účinnost (lm/W) bez ohledu na spektrum
kompaktní zář. 3W 50W 70
fluorescenč>ní zář. 4W 150W? 80
výbojky 50W 2000W? 150

Obecně platí že čím větší je výkon zdroje světla tím větší je i jeho účinnost. Vyplatí se tedy místo dvou zdrojů (pokud to jde) dát zdroj světla pouze jeden s dvojnásobným výkonem.

např.:
GRO-LUX 40W 1200lm = 30 lm/W
GRO-LUX 20W 480lm = 24 lm/W

Použitím 1x 40W GRO-LUX namísto 2x 20W GRO-LUX získáme světelný výkon o 240 lm vyšší. ( 1200lm - 2*480lm = 240lm )

Pro naše potřeby si pro srovnání vybereme zářivky vhodné pro naše účely (řazeno dle účinnosti):
AQUA-GLO 30W 650lm = 21 lm/W
GRO-LUX 30W 800lm = 26 lm/W
LUMILUX FLUORA 30W 1000lm = 33 lm/W
HCI-T/NDL 72W 5700lm = 79 lm/W

Když vezmeme v úvahu, že spektrum výbojky HCI-T/NDL je oproti AQUA-GLO odhadem o 50% horší (tj. fotosyntéza využije pouze 50% vyzářeného výkonu) oproti spektru těchto speciálních zářivek, stejně nám vyjde, že výbojka bude díky vysoké účinnosti oproti speciálním zářivkám o něco úspornější a navíc nám pěkně rostliny vybarví a rostliny budou na pohled příjemnější.

3.ROZMĚRY

Zářivkové trubice (běžné rozměry):
60cm,90cm,120cm,150cm

Výbojky:
11.4cm, 13.2cm ...

Jak je vidět velikost výbojek je malá a s tím souvisí i jejich teplota. Výbojky se při provozu velmi zahřívají, neboť ztrátové teplo které vzniká při hoření oblouku je na rozdíl od zářivek soustředěno na malou plochu cca (1-2cm baňka), ale pokud nemáte osvětlení uvnitř vitríny nemusí vás nějaké chlazení při výkonech 50 a 70W znepokojovat.

4.ŽIVOTNOST

Bohužel dobu životnosti konkrétních zdrojů světla výrobci neuvádějí, nebo uvádějí velmi přibližně. Přibližně :
Zářivkové trubice: 6 000-20 000 hodin
Výbojky (metalhalidové): 4 000 – 10 000 hodin

5.CENA

zářivky:

AQUA-GLO 20W 205Kč
AQUA-GLO 40W 341Kč

GRO-LUX 18W 157Kč
GRO-LUX 38W 231Kč

LUMILUX FLUORA 18W 251Kč
LUMILUX FLUORA 36W 254Kč

výbojky:
HCI-TS 70W/NDL 850Kč

Závěr:
Takže kdo se stane vítězem ?

Pro ty co dávají přednost zářivkám a nemají moc hluboké akvárium bych jednoznačně viděl jako vítěze OSRAM LUMILUX FLUORA ( čím větší výkon tím lepší ale také delší ) - musí se však spokojit s tím že zelená a žlutá barva našemu oku pod tímto zářením rozhodně nevynikne, případně to lze vykompenzovat přidáním jedné obyčejné zářivky . Je dobré také zauvažovat o koupi osvětlovacího tělesa přímo se zabudovaným elektronickým předřadníkem, který nám prodlouží životnost zářivek a ušetří el. energii.

Pro pěstitele vyšších rostlin jako jsou láčkovky, nebo pokud chceme aby rostliny nejen rostly, ale také dobře vypadaly bych volil výbojku s denním spektrem.

A ještě jedna dobrá rada na závěr:

Kvalitní reflektor je důležitý u každého osvětlení a pokud je nastaven tak aby směřovalo veškeré světlo na plochu s rostlinami dovede zvýšit světelný tok až na 200% (1 zářivka) případně 150% (2 zářivky hned vedle sebe). Takže kupujte osvětlení už s kvalitním leštěným reflektorem, vyplatí se to !!!

Samozřejmě je na našem k trhu k dostání více zářivek a výbojek určených pro pěstování rostlin , nicméně jejich ceny případně dostupnost jsou tak extrémní, že se nemá cenu nimi tady zabývat .

Použité zdroje informací:

http://www.tomatosphere.org/EngManual/activity9a.html
http://www.emc.maricopa.edu/faculty/farabee/BIOBK/BioBookPS.html
http://io.uwinnipeg.ca/~simmons/cm1503/photosynthesis.htm
http://www.osram.com
http://www.sylvania.com
http://www.hagen.com
http://toptropicals.com/html/toptropicals/articles/techno/lamps/lamp2.htm


komentáře (2) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana