Chramst!
Víte, že název naší Společnosti je odvozen od jména anglického přírodovědce Ch. R. Darwina, jednoho ze zakladatelů evoluční teorie?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Fata Morgana

09. 12. 2003
Jana Rubešová
výlety
Minulou sobotu jsme konečně podlehli vábivému hlasu, který nás zval na prohlídku nového skleníku FATA MORGANA v Pražské botanické zahradě v Troji. Hlas patřil našemu kamarádovi Janu Bürgerovi, který nám byl také laskavým průvodcem. Od vstupních dveří jsme nešetřili superlativy, ale vezměme to pěkně popořádku.

První částí tohoto ojedinělého skleníku je část polopouští, tedy suchá a teplá, nicméně s nízkou vzdušnou vlhkostí. Najdeme zde rostlinná společenstva Austrálie, Mexika, Afriky, a Kanárských ostrovů. Kdo by čekal samé kaktusy, tak by se velmi spletl, hlavní myšlenkou je vytvořit napodobeninu skladby skutečných přírodních oblastí. Štolou ve skále a průchodem mezi dvěma vodami Starého a Nového světa jsme se dostali do prostřední a nejrozsáhlejší části věnované nížinným tropickým pralesům, kde je také teplo, ale vysoká vlhkost vzduchu.

Cestička se vinula okolo jezírka a pokračovala podél stěny, kterou tvoří původní skalní masiv, a na kterém jsou vysázeny rostliny z nížin Jižní Ameriky. Prohlídka pokračuje zpět k jezírku, přes které jsme přešli po lávce obklopené jedinečnou kolekcí epifitních orchidejí. Pokračujeme okolo vzácného jehličnanu Agathis z Nové Kaledonie, který má až několik centimetrů široké jehlice. V nevelké expozici věnované tropům Afriky nás zaujal nádherně červeně kvetoucí ibišek dřípatkokvětý.

V zadní části se nachází fascinující vodopád (rostliny Guatemaly, Vietnamu a Filipín) a všude se pnou liány včetně láčkovek, kterých je tu opravdu požehnaně. Nejsou ovšem ukryty za sklem v závěsných košíčcích, jak jsme zvyklí, nýbrž jsou součástí pralesa, kde se popínají, takže se vám může stát, že některé v té zeleni docela přehlédnete! Sbírka láčkovek bude myslím také jedním z velkých lákadel.

Když jsme se dosyta nabažili té spousty konviček a také bublinatek, které byly zatím ještě v přepravkách, posunuli jsme se okolo banánovníku dále. Do poslední části skleníku jsme prošli skrz chodbičku, ve které jsme jukli do vitríny na mateřskou školku a inkubátorek s devítikilovým miminkem dvouořechu "coco de mer".

Když se za námi zašouply dveře, pocítili jsme téměř chladný větřík. Však je to také část ojedinělá tím, že se narozdíl od předchozích chladí a je věnovaná studeným lesům v tropických horách (Jižní Amerika, Asie, Afrika). Uprostřed nejde přehlédnout "stolovou horu" s naprosto úžasnými heliamforami.

Konečně jsme objevili také rosnatky a touto třešničkou na dortu jsme tedy prohlídku uzavřeli. Ačkoliv cesta zpět vede z části po stejné trase, tak jsme se k východu z pochopitelných důvodů vlekli co nejpomaleji. Nakonec jsme se shodli, že látka na reportáž je natolik obsáhlá, že bude potřeba více dílů. Mnoho rostlin je okolo cestiček v přepravkách a na osazování a dalších úpravách interiéru se neúnavně pracuje. Proto se budeme do skleníku vracet a přinášet další pokračování s podrobnějšími pohledy na jednotlivé části expozice i rostliny a budeme sledovat nastalé změny.

Na závěr tohoto úvodního dílu bych návštěvu skleníku všem čtenářům ráda doporučila. Vydat se na prohlídku můžete zatím pouze o sobotách a nedělích a po předchozím objednání - viz. http://www.botgarden.cz. Věřím, že i ti nároční si opravdu přijdou na své. Úplného zprovoznění a otevření se my, věční náruživci snad dočkáme na jaře příštího roku. U příštího dílu se těším na přečtenou!


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana