Chramst!
Víte, že se v Česku vyskytuje 13 původních druhů masožravých rostlin?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Slavnostní otevření skleníku Fata Morgana - byli jsme při tom!

13. 06. 2004
Michal Rubeš
akce
Po roce zkušebního provozu jsme všichni byli nedočkaví a těšili se na den slavnostního otevření pro veřejnost.

V sobotu 12.6.2004, několik málo minut po desáté hodině dopolední jsme byli přítomni slavnostnímu otevření nového a ojedinělého skleníku Fata Morgana Botanické zahrady Praha. RNDr. Oldřich Vacek, CSc., ředitel Botanické zahrady hl.m. Prahy úvodem vyzdvihl záslužnou funkci botanických zahrad a připomněl, že právě skleníky umožnily uchovat ve světových sbírkách unikátní rostlinné druhy, které člověk svou činností již dávno vyhnal z jejich původních habitatů (jedním z takto přeživších druhů je mimochodem i orchidej z rodu Vanda, kterou má skleník ve znaku), a samozřejmě přivítal zástupce sponzorů, ministerstva životního prostředí a mnoho dalších hostů, mezi jinými např. radu Velvyslanectví Číny v Praze, jelikož právě s Čínou se rozvíjejí na poli vědeckém a botanickém dobré vztahy. Poté předal slovo RNDr. Miloši Gregarovi, radnímu Magistrátu hl. m. Prahy pro resort životního prostředí, který měl po krátkém proslovu čestný úkol přestřižení zelených stužek, doposud bránících vstupní halu.

Pak již nešlo zastavit proud dychtivých návštěvníků, kteří následovali čestné hosty a reportéry do útrob hada ve tvaru S, který se hřeje na jižním trojském svahu nad řekou Vltavou. Základní informace o vnitřním uspořádání skleníku jste se mohli dočíst v článku z prosince loňského roku v rubrice Výlety. Nyní se vám pokusím popsat, jak to ve Fatě Morganě vypadalo tuto sobotu. Podle informací z relevantních zdrojů je ta úplně maximální vyzkoušená kapacita skleníku přibližně 470 lidí. Ovšem pro pohodlnou prohlídku by byla mezní asi polovina. Vzhledem k očekávanému počtu návštěvníků bylo nastaveno maximum na 400 osob, tedy tak, aby se na všechny dostalo. Z ilustračních záběrů je patrno, že zájem o tuto skvělou podívanou projevilo opravdu hodně lidí. A neozývala se pouze čeština! Je jasné, že Fata Morgana svou ojedinělostí přitahuje pozornost i v jiných částech světa. Tato stavba je 130 metrů dlouhá, 17 metrů široká a v nejhlubším místě (tj.z důlku na dně tropického jezera po strop) je 11 metrů vysoká. Velice neobvyklá je i poslední, chlazená část, která bude ovšem po dobu konání výstavy motýlů uzavřena. Výstava tropických motýlů (od 12. do 27. června t.r.) se nachází v centrální části skleníku, kde byly umístěny kukly a postupně se zde líhnou nádherná, barevná a třepetající se stvoření. Své oblíbence proto budete možná muset chvilku hledat. Ovšem jak si jistě všimnete na fotkách, létalo jich tu opravdu velké množství, někteří se oddávali sladkým ovocným dobrotám na krmítkách, jiní usedali nebezpečně blízko číhajících konvic masožravých láčkovech (Nepenthes truncata). Po dobu trvání výstavy je možné si prohlédnout skleník denně od 9 do 19 hodin a od 29. června t.r. bude otevřeno denně kromě pondělí až do září od 9 do 19 hodin (v říjnu od 9 do 17 hodin a od listopadu do března od 9 do 16 hodin, v dubnu od 9 do 18 hodin). Již není nutné se jakkoliv objednávat, vstupné se platí v hale skleníku a činí 90,-Kč pro dospělé, 45,-Kč pro děti (6-15 let), důchodce a ZTP, děti do šesti let zdarma a za rodinné vstupné zaplatíte 220,-Kč. Za příplatu je k dispozici průvodce v českém, německém či anglickém jazyce. Více se dozvíte na stránkách Botancké zahrady Praha http://www.botgarden.cz.

Po skončení výstavy motýlů se do skleníku zcela určitě vraťte a nenechte si ujít expozici v poslední chlazené části, kde je uprostřed vytvořena unikátní napodobenina venezuelské stolové hory a najdetete tu mnoho vzácných druhů masožravých rostlin, rododendronů a nejen těch.

Když jsme se zcela unešeni ocitli před východem z Faty Morgany a měli jsme za sebou "Cestu kolem světa za 80 minut" (dle slov ředitele Botanické zahrady Praha), scházeli jsme směrem ke vstupní bráně. Na náměstíčku pod skleníkem je několikero stánků, zní tu hudba ve stylu "etno" a kromě občerstvení je zde možno zakoupit i různé druhy rostlin, např. kaktusy, sukulenty, ale i orchideje či masožravé rostliny. Tyto doprovodné akce potrvají po dobu výstavy motýlů.

Závěrem bych ráda poděkovala tiskové mluvčí Botanické zahrady hl.m. Prahy Ing. Lence Prokopové za vstřícnost, spolupráci a poskytnuté informace.


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana