Chramst!
Víte, že pokud se stanete členem Společnosti v průběhu roku, zašleme vám i ta čísla časopisu Trifid, která již ten rok vyšla? Pakliže již starší čísla nebudou k dispozici, můžeme vám je zaslat ve formátu PDF ve vysokém rozlišení.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Pinguicula cyclosecta (Casper)

28. 04. 2008
Jan Fiebinger
rostliny Zdroj: Trifid 2003/1 (MUDr. Marek Svítek)

Zřídka známá pod synonymem P. lateciliata (McVaugh & Mickel), řadíme ji mezi tzv. „mexické tučnice". Pinguicula cyclosecta tedy pochází z Mexika, vyskytuje se na poměrně malé lokalitě mezi městy Nuevo Leon a Tamaulipas v pohoří Sierra Madre Oriental. Tučnice zde rostou ve štěrbinách vertikálních sádrovcových útesů, kde jsou zachyceny v půdě bohaté na organické zbytky. V létě je substrát i okolní prostředí ochlazováno vodou stékající dolů ze skalních říms, v zimě však substrát téměř zcela vysychá. Listové růžice často také rostou na mechových kobercích spolu s vranečky (Selaginella sp.) a kapradinami nebo ve stínu pod porosty rostlin rodů Agave a Hechtia.



P. cyclosecta patří k tučnicím s dvojtvarými růžicemi. V zimě se růžice skládá až z 50 drobných nemasožravých listů sukulentního charakteru. Průměrná velikost zimní růžice je 2-3 cm a do značné míry se podobá malému netřesku. Letní růžice dosahuje velikosti 6-8 cm a skládá se z 10-25 listů. Tyto masožravé listy mají protažený lopatkovitý tvar. Jejich délka zřídka přesáhne 3 cm. Okraje listů jsou podvinuté nahoru a při dostatku slunečního záření mají nafialovělé zbarvení. Ke středu růžice nabývá zbarvení růžice světlejšího odstínu.

Květ P. cyclosecta patří k nejkrásnějším květům tučnic. Má sytě fialovou barvu, často se zřetelným žilkováním tmavšího odstínu. Žilkování je patrné především na rubu květu, který má světle fialovou barvu. Velmi zřetelné je také u rozvíjejících se poupat. Největší květy mají až 3 cm v průměru, zpravidla se však průměr pohybuje v rozmezí 1-2 cm. Koruna květuje složena ze dvou laloků, trubice je velmi krátká, zatímco ostruha dosahuje 1,5-2,5 cm. Tato stavba květuje typická pro sekci Orcheosanthus, ke které patří také známá P. moranensis. Květy se objevují ve stadiu letní růžice, která v příznivých podmínkách vytváří najednou až 3 květní stvoly.

Pinguicula cyclosecta není náročná na kultivační podmínky. Nepatří ke striktně vápnomilným tučnicím a poměrně dobře prosperuje jak ve směsi rašeliny a travertinu (nebo dolomitu), tak ve směsi rašeliny s křemičitým pískem nebo perlitem. Vzhledem k poměrně malé velikosti růžic se do většího květináče vejdou i tři. V létě snáší naše teploty, substrát v tomto období udržujeme stále vlhký. Na zimu postupně omezíme zálivku a zajistíme nižší teploty. Tučnice vytvoří drobnolistou zimní růžici. Musíme jí zajistit dostatek světla. Moje tučnice bezpečně přezimují na severovýchodním okně. Substrát ponechám celou zimu suchý, pouze rostliny příležitostně mlžím. V úvahu sice připadá množení výsevem semen, ale nejjednodušší je rozmnožování listovými řízky, odebranými ze zimní růžice.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek | Zdroj: Trifid 2003/1 (MUDr. Marek Svítek)


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana