Chramst!
Víte, že australské pralesní rosnatky mají řidšeji uspořádané tentakule než jiné druhy? Je to adaptace pro lepší odtok vody.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Liberec má masožravou zastávku

15. 07. 2005
Václav Lenk
zprávy
Od 1. července má Liberec svou "masožravou zastávku". Je umístěna v blízkosti Krajské vědecké knihovny a divadla F. X. Šaldy a v jízdním řádu ji najdete pod názvem "Sokolská u zdi".Jde o umělecké dílo z dílny sochaře Davida Černého, které bylo medii představeno jako "Hostina obrů".

Sám autor se k tomu vyjádřil, že je to jenom zastávka autobusu a nic víc. Ale proč obři nebo masosožravka? Zastávka autobusu totiž vypadá jako stůl, na kterém jsou předměty, které jsou úzce spjaty s Libercem a zároveň historicky spojují česko-německo-židovské obyvatelstvo. Mezi předměty vedle lahve vratislavického piva, německého džbánku na pivo, českého půlitru, skáceného židovského svícnu, plechovky libereckých párků najdete vázu s masožravou rostlinou (mucholapka podivná), která připomíná věhlas Botanické zahrady v Liberci, a talíř s hlavou a jídelním příborem. Proto ta masožravá zastávka nebo hostina obrů.

Celá plastika stála 5,5 milionu korun. 4 miliony hradila nadace Spacium, asi 1,2 milionu hradila radnice města Liberec a zbytek dali sponzoři.

Čerpal jsem z článku na http://www.rozhlas.cz, který vycházel ze zprávy ČTK.

Fotky jsou moje vlastní.


komentáře (0) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana