Chramst!
Víte, že Genlisea margaretae má primát v nejmenším genomu mezi vyššími rostlinami? Má jen 63 milionů písmen genetického kódu.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

O mé masožravce

12. 10. 2004
Robert Goldmann
rostliny
Na dovolené ve východních Čechách jsme koncem července s rodinou zavítali i do ZOO a Safari ve Dvoře Králové. Tam jsme u stánku "TBSG" zahlédli MR. Do té doby jsem vůbec netušil, že by takové rostliny mohly žít a existovat i v našich podmínkách. (Jsem navíc zastánce názoru, že jediná vhodná "květina" do kuchyně je kysané zelí ...).

Po menším váhání jsme si vybrali podle krásného tvaru listů D. capensis. Lístek se základními informacemi nám byl vodítkem v prvních dnech, kdy jsme řešili problém, jak vytvořit MR vhodné prostředí v improvizovaných podmínkách hotelové ubytovny. Nakonec to vyřešila rozstřižená dvoulitrová PET-láhev. Během necelého týdne se MR rozrostla o několik nových listů a to mne silně ovlivnilo v mém, do toho okamžiku, vlažném přístupu.

Ta rychlost růstu a reakce na potravu - dětem nebylo možné zabránit, aby ji nenakrmily několika zabitými mouchami, mne udivila. Cestu autem domů přežila MR v již zmíněné láhvi, kterou jsem před vylitím pojistil nasazením odstřižené horní části bez vršku. Doma jsem ji umístil do široké skleněné misky (viz foto) a postavil na kuchyňské okno. To je sice orientované k SV, ale je před ním fotbalové hřiště. Slunce tam svítí jen v dopoledních hodinách, ale dostatek světla je tam po celý den. V době letních veder se teplota v místnosti pohybovala v rozmezí 23°-24°C, v současné době je to 20,5°-21°C. Přímo na okně se dá současná teplota odhadnout na asi 16°-18°C.

V prvním zářijovém týdnu se začal od středu rostliny zvedat kulatý stvol se zelenými kuličkami na stočeném konci. V té době jsem od rostliny oddělil dva další exempláře (zřejmě později zaklíčená semínka?) a sledoval celkem rychle rostoucí stvol. Z kulatých zelených hlaviček začaly postupně vykukovat nafialovělé květní lístky a 16.9.2004 se rozevřel první květ. Úplně otevřený byl asi od 9:00 do 11:00, kdy zašlo slunce za roh domu. Do večera se pak květ úplně zavřel. Ráno se celá věc opakovala s dalším květem - ani nevím proč, ale začal jsem jednotlivé květy zapisovat do kalendáře. Za každým odkveteným květem se stvol vždy "narovnal" a nachystal tak slunci další květ. Po šestém a dvanáctém květu nekvetlo jeden den nic. Den bez květu se ještě opakoval (oproti mému původnímu odhadu) sedmnáctý a dvacátý den.

Celkem mi vykvetlo dvacet květů - poslední zelená kulička se nerozvinula a začaly jí tmavnout okraje okvětí, jako u odkvetených květů (začalo jí být chladno?). Za ní na samé špičce je usazená malinká černá tobolka velikosti cca 0,5 mm - viditelná okem už od asi patnáctého dne. Co to je? Zatím netuším a i když mám doma kdejakou encyklopedii o přírodě, o MR nic. Zatím jsem nenašel odvahu třepat se semeníky - mám nejprve vytáhnou uschlé květní lístky? Mám počkat, až se celý semeník seschne - změní barvu na tmavou, jako okraje okvětí?

Tyto, pro mne zatím utajené, skutečnosti mne naplňují radostí z poznávání neznámého a už na první pohled krásného.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana