Chramst!
Víte, že i Vy můžete přispět do naší Obrazové galerie svými fotkami, kresbami či malbami?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Co vše zvládá i nezvládá Michal Rubeš - nejen správce webu Darwiniany

31. 10. 2005
Drahuše Chovancová
interview
Zdarec Michale, vzhledem k tomu, že jsi aspoň podle mého názoru jeden z nejdůležitějších lidí kolem webu Darwiniany, rozhodla jsem se tě na tvou práci zeptat.

Michale, na internetu vystupuješ pod nikem Termiter. Co to znamená? Ať si hlavu lámu sebevíc, připomíná mi to jen termity.

Zas tak daleko od pravdy nejsi, ale to tajemno kolem mé přezdívky mám rád. Zůstaneme u toho!

Jak přesně se podílíš na chodu Darwiniany? Z čeho všeho se skládá tvá denní práce?

Dělám pokladníka společnosti, nábor nových členů, starám se kompletně o web, jsem šéfredaktorem tohoto magazínu a v neposlední řadě dělám vše co je potřeba. Také sázím Trifida do počítače, ale oslavil mne Richard Pichl, že se Zdeňkem Žáčkem dohodl na předání redakce Trifida a rád by si vzal i sazbu. Takže 2005/4 uděláme ještě spolu a 2006 si již bude dělat kompletně sám! No, držím mu palce.

A ta moje denní práce? Hlavně údržba webu. Kontrola denních záloh, jestli běží to co má, sledování fóra. Počítám, že denně strávím u počítače kvůli D nejméně hodinu.

Je určitá denní doba, kdy je možno tě pravidelně zastihnout na netu?

V práci sedím celý den na internetu a večer doma také. Víkendy jsem většinou doma a když ne, tak si stejně pravidelně kontroluji poštu přes PDA. Takže by se dalo říct, že skoro pořád.

Nejsi sám, alespoň podle toho, co jsem vypozorovala na Fóru. Kdo se stará o internetovou podobu D? Kdo ti pomáhá a jaké procento práce ti tím šetří?

Grafická podoba stránek je mým dílem. Lepší by bylo mluvit o úpravě, barvách a rozmístění, protože opravdové "grafiky" je tam pomálu. Snažím se, aby stránky pěkně vypadaly, byly přehledné a nezávislé na prohlížeči a velikosti okna. Nemám rád dovětky typu "Optimalizováno pro prohlížeč ten a ten a rozlišení to a to".

Obsah je společná práce mnoha lidí. Hlavně to platí o Chramst!u, kde se snažím vybudovat kolektiv redaktorů, což se mi po zavedení nového redakčního systému pomalu daří. K ideálu je ještě daleko, ale jsme na dobré cestě! Ty (autorka článku) jsi vlastně první redaktorka, kterou jsem "zaměstnal". Další jsou třeba Jaroslav Liška a Pavel Junek, kteří se starají o sekce odkazů. Radek Kastner dělá kalendář akcí. Další redaktory mám rozjednané, nechme se překvapit.

Těším se, až jednoho dne přijdu k počítači abych se podíval, jaké nové články zde zase vyšly...

Fórum se plní samo, jen na něj s Patrikem "Chtorrem" dohlížíme aby se tam neobjevovaly příspěvky, které tam nepatří. Občas některé téma přemístíme do správné sekce a tak podobně. Hlavní stránky společnosti jsou prakticky statické, takže vyžadují minimální zásahy. Na druhou stranu obsahují některé užitečné aktuální údaje jako je třeba semenná banka nebo účetní kniha. Na účetní knihu jsem zvlášť pyšný. Ačkoliv to není to nic složitého, neviděl jsem na netu společnost, která by takhle jasně a veřejně dokladovala svoje hospodaření. Nemáme co skrývat a nevidím důvod, proč by mělo být tajné.

Ještě jsi se ptala, kolik procent práce se mi ušetří díky spolupracovníkům. Odpověď je jednoduchá: 0%. Bez vás, kteří tvoříte obsah, by totiž žádné stránky nebyly a neměl bych co spravovat. Ale nelekejte se a dál pište články a příspěvky, tahle činnost má smysl a proto jí mám rád.

Jsi tvůrcem návodů jak na to, když ... na netu, stává se ti často, že se tě lidi ptají na to, co tam píšeš/řešíš?

Velmi zřídka. Buď to nikoho nezajímá a nebo je to tak podrobné, že další dotazy nejsou třeba. Bojím se, že A je správně. Tak to tě musím trošku uklidnit, já si čtu všechny návody, ale mám občas pocit, že je to lepší obkoukat od ostatních, nebo prostě zkusit a počkat, jak to dopadne.

Jak dlouho jsi členem D?

Od roku 2002, takže teprve tři roky. Vlastně jsem člen - zelenáč (a těch je podle nejnovějších průzkumů hodně).

Účastníš se vždy akcí D?

Když to jde tak ano. Byl jsem prakticky na všech akcí společnosti od té doby, co jsem do ní vstoupil.

Máš toho mnoho, zbývá ti čas na MR?

Příliš ne, ale každý večer si je alespoň prohlédnu a polaskám. Naštěstí mám svého kurátora sbírky, manželku Janu, která se mi o ně stará a Martina Spoustu, který ji v poslední době vydatně zastupuje. Naposledy mi třeba skoro všechny kytky přesadil.

Kolik druhů a kde všude je doma máš? Máš i jinou možnost umístění, než doma?

Sbírku mám přizpůsobenou tak, aby přežila přímo v pokoji bez speciálních podmínek. Vlastně jsou zabudované do nábytkové stěny a nikde jinde je zatím nemám, ani mimo domov. Máme severní byt v zástavbě v Praze na Starém Městě a jediná rozumná možnost jsou právě ty zářivky.

Po EEE máme i vitrínu. Jana nedala jinak, než že ji musíme pořídit. Hned ji zaplnila orchidejema.

Píšeš, že máš MR jen doma, jsou nějaké speciální druhy, které jen tak něco nezabije? Nebo lépe řečeno, které to nepřežily?

Mám pár těžko zabitelných kytek. Třeba Srbovi hadi, bublinatky jako U. calicyfida, U. sandersonii, U. pubescent, U. tricolor, ale i D. hamiltonii, D. dielsiana. Z tučnic mám dlouho P. 'Gina' aniž by mi působila nějakou starost.

Nejdou mi tam trpasličí rosnatky a Sarracenia psittacina, kterou však teď zkouším potřetí. Ostatní kytky pěstuji se střídavými úspěchy.

Jak jsi se k pěstování MR dostal, jak jsi se o nich dozvěděl?

Masožravky mne vždy tak trochu přitahovaly. Fascinovaly mne, ale dlouho jsem se k nim nedostal natolik blízko, abych se o nich dozvěděl více, případně je mohl pěstovat. V roce 1999 jsem se šel do Letňan podívat na výstavu krav. Jako typický městský člověk jsem si chtěl připomenout jak vlastně vypadají. No a tam jsem narazil na stánek s masožravkama, a tak se stalo, že jsem si koupil první kytku - kapskou rosnatku. Mám ji dodnes. Ostatně byla to moje první kytka vůbec!

Pěstuješ i jiné kuriozity z říše rostlin či zvířat?

Já ne. Na ostatní kytky již nemám volnou mozkovou kapacitu. Jana však pěstuje nějaké sukulenty, kaktusy, orchideje a vůbec nějaké další nesmysly v rámci možností bytu. Bohužel je to všechno málo masožravé.

Jedinou výjimkou je Mimosa pudica, kterou jsem zakoupil na naší výstavě, a kterou pravidelně propleskávám. (Znalci vědí proč! :c) )

Píšeš o Mimose pudice, uvedeš i nás neznalé do obrazu? Máš fotku?

Je to taková botanická kuriozita, která mne na výstavě zaujala. Na noc skládá listy a ráno je zase rozprostře. To by nebylo nic zvláštního, ale když do ní "drcnu", tak v mžiku ty listy také složí a celá se schlípne. Je to obrana proti ožeru. Taková koza, když s ní zatřepe, zjistí, že je vlastně docela zvadlá a bude pravděpodobně i pěkně hnusná. Tak si radši ukousne ze sousedního keře. Do čtvrt hodiny se její listy zase narovnají.

Mimosa pudica - před zatřepáním
před zatřepáním

Mimosa pudica - po zatřepání
po zatřepání

Co říká tvá rodina tvému zájmu o MR? Podporují tě, nebo snad na tvou práci žárlí?

Jana, moje žena, mne jednoznačně podporuje. A nejen to. Nedávno se stala prezidentkou společnosti a mimo jiné byla třeba hlavní koordinátorkou výstavy a EEE. Syn Tonda (2,5 roku) již umí latinsky pojmenovat prakticky všechny kytky co mám. Dcera Lucka (0,2 roku) je okázale ignoruje.

Stávají se ti i dnes "začátečnické" chyby?

Nestávají. Veškeré moje návrhy na pěstování filtruje a usměrňuje Jana. Vlastně nedovolí abych jim ublížil Jako kurátorka sbírky jim ubližuje sama.

Na kterou rostlinu ze své sbírky jsi nejpyšnější?

Nejpyšnější jsem na svoji D. schizandru. Krásně mi narostla, stala se z ní mamina, která kolem sebe stále produkuje množství malých rostlinek.

Kdybys se mne zeptala ke které rostlině mám nejsilnější vztah, tak to bude právě ta první kapenziska.

Máš vlastní internetové stránky? Jak často je aktualizuješ, co je jejich obsahem?

Ano, mám vlastní stránky. Jsou na adrese http://termiter.cz. Pro čtenáře je asi nejzajímavější masožravá sekce na http://masozravky.termiter.cz. Je to vlastně fotografický deník (dnes se mu v rádoby odborné hantýrce říká flog) většiny mých kytek, který by měl být aktualizovaný asi tak jednou za měsíc. Vedu si ho hlavně pro sebe. Můžu tak sledovat jak jim to u mě jde, nebo naopak nejde. Spoustu kytek roste pomalu, a protože je vídám denně, ani bych nezaregistroval nějaký pokrok.

Nabízíš rostliny k prodeji?

Ne a ani je nevyměňuji. Co mám navíc prostě rozdávám.

Kde si obstaráváš nové rostlinky?

Většinou je dostávám. Stačí se zmínit, že bych chtěl tu a tu a už mi ji někdo nese. Případně mi známí sami kytky vnucují. Jenže já mám na pěstování opravdu velmi omezené prostory a každý nový přírůstek si musím velmi pečlivě rozmyslet.

Účastníš se výstav? V jaké pozici (prodejce, zřizovatel ...).

Výstavy se účastním pravidelně (už podruhé :c) ) jen té naší a to v roli jednoho z organizátorů. Celý rok se na ní těším. Na dovolené moc nejsem, a tak si rád na celou dobu výstavy vezmu volno.

Michale, děkuji za tvoji ochotnou spolupráci, a přeji Ti mnoho masožravých i nemasožravých úspěchů.

D. Ch.


komentáře (5) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana