Chramst!
Víte, že Utricularia vulgaris byla pravděpodobně tažnými ptáky zavlečena až do Afriky (Kongo, Súdán aj.)?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

FLORA 2006, jarní etapa a jaká byla?

25. 04. 2006
Radek Kastner
akce
Ve dnech 20. - 23. 4. 2006 proběhl další ročník této oblíbené výstavy v Olomouci. Letošní dlouhá zima, následné povodně a úpravy výstavního areálu se částečně podepsaly i na charakteru jarní části. I letos probíhala Flora vlastně jako trojakce společně s Hortifarmem 2006 a Jarními zahradnickými trhy (1). Akci jsem navštívil v neděli, abych se vyhnul největšímu náporu návštěvníků a tento článek jsem pojal spíše jako fotoreportáž.

1

Hlavní výstavní plochou i nadále zůstává pavilon A, který by měl v následujícím roce projít rekonstrukcí a modernizaci, stejně jako má přibýt parkovacích míst přímo v těsném sousedství výstaviště.

V pavilobu A probíhala výstava na téma "KVĚTINOVÁ SYMFONIE" - věnovaná 250. výročí narození W. A. Mozarta, který pobýval a komponoval i v Olomouci. Přízemí pavilonu bylo celé laděno do fialovo-bílé kombinace barev, společně se zelenými trávníky a soutěžními expozicemi (2-5).

2 3 4 5

Přestože 1. místo za expozici v kategorii 51 m2 a více získala firma Jošt import (6-9), nejsem přesvědčen, že byla skutečně nejlepší expozicí a to minimálně z toho důvodu, že tato expozice nedoznala za poslední tři roky významnějších změn a je téměř totožná. Letos byla ozvláštněna jen malým vodotryskem.

6 7 8 9

Pro mne zůstává nejlepší expozicí v této kategorii jednoznačně aranžmá vídeňských zahradníků, kteří se zhostili úkolu zajímavým způsobem a navíc dbali i na to, aby jejich expozice jednoznačně připomínala hlavní téma, totiž Mozarta a jeho hudbu (10-15).

10 11 12 13 14 15

V pavilonu A se nacházely samozřejmě i další expozice, ty se však povětšinou řadily do prostorově menších, tzn. do kategorie 21-50m2. I zde si však každý mohl najít to své a rozhodně nebyly expozice nějakým zklamáním. Na expozicích bylo mimo jiné vidět i to, že ne vždy je zázemí velké zahradnické firmy s bohatým zázemím výpěstků také zárukou zajímavého aranžování vlastní výstavní expozice. Tady bych chtěl vyzvednou výstavní úpravy některých ze zahradnických škol, kde bylo jasně vidět, že mládí je dostatečnou zárukou pro budoucnost a kreativní využití květin jak v interiéru tak exteriéru (16-21).

16 17 18 19 20 21

Samozřejmostí byla i expozice s názornými příklady využití aranžovacích hmot a přípravků, kdy v samotných aranžích bylo využito nejenom květin (22-23).

22 23

Co se květin týká, mohli si návštěvníci přijít na své od "obyčejných" narcisů (24), tulipánů a růží (25) až po květinu, která mne osobně zaujala v pavilonu A nejvíc, pokud ovšem pominu Wollemia nobilis a expozici masožravek. Touto rostlinou byla Gloriosa rotschildiana (26-28). Květina s neuvěřitelně nádhernými a svou stavbou zajímavými květy.

24 25 26 27 28

Tak jak bylo předem avizováno, byla součástí samostatné expozice v přízemí pavilonu A i Wollemia nobilis, relativně nedávno (1994) znovuobjevený druh australské druhohorní rostliny, která byla považována za vyhynulou a do té doby známa pouze ze zkamenělých obrazů svých miliony let starých předků. Nejstarší zkamenělina s ní má odhadované stáří 90 milionů let. Rostlina byla prezentována klasickým "vězeňským" způsobem tak, jako jsem to již několikrát viděl v různých reportážích. Necelé 2 metry vysoký stromek byl umístěn v železné kleci v sousedství dvou dinosaurů a propagačních a informačních materiálů o ní (29-30).

29 30

Přestože materiály byly ve slovenštině, výklad byl podáván v češtině. Každý z návštěvníků měl možnost přihlásit se do dražby této rostliny, pokud měl přebytečných 120.000Kč, což byla vyvolávací cena za tuto rostlinu. Od května tohoto roku můžete tuto rostlinu obdivovat na dalším místě v české republice a to v Dinoparku, který je součástí ZOO parku ve Vyškově. První tato rostlina byla vysazena již v dubnu v Pražské botanické zahradě. Ve volné přírodě žije momentálně méně než 100 kusů těchto stromů z čeledi Araucariaceae. Strom byl objeven strážcem parku Wollemi (západně od Sydney) Davidem Noblem (32) v dešťové roklině, pouze na jediném místě.

31 32

Přesné místo je tajeno a přístup má pouze omezený počet vědců. Samotný vstup podléhá přísné kontrole a dochází ke kompletní očistě vstupujících, aby nedošlo k zavlečení nemocí, které by mohly stromy vyhubit. Strom dorůstá výšky přes 40 metrů s průměrem kmene okolo 1,2 metru. Mnohdy jsou jednotlivé stromy tvořeny i několika vzrostlými kmeny. Strom má zvláštní, tmavozelené jehličí a jakoby živou kůru. Roste rychle v mírném stínu, má rád kyselejší půdu a snáší teploty mezi -10 až +45 °C. (33-34)

33 34

Na galerii stejného pavilonu bylo možno shlédnout mimo jiné i expozici prostějovských kaktusářů a expozici masožravých rostlin firmy Dionea ing.Sedláčka, která tentokrát, k mému údivu, nezískala žádné z ocenění, které si určitě zasloužila a to i když odmyslím to, že bych mohl sám subjektivně nadržovat právě masožravým rostlinám. Expozice sestávala převážně ze špirlic převážně botanických druhů (Sarracenia purpurea, S. flava, S. psittacina, S. minor...), ale k vidění byly i hybridy (např. S. 'catesbaei') a jiné druhy masožravých rostlin (Drosera capensis - několik forem, Dionea muscipula). (35-38)

35 36 37 38

Jako již tradičně prodávala Dionea (ing.Sedláček, 39) na výstavě přímo i své výpěstky (kaktusy, masožravky - 42, tilandsie - 40) a na jeho stánku, jako na jediném, byla jasně viditelná tabule s logem a kontaktem na Darwinianu (41). Za to patří ing. Sedláčkovi opětovný dík.

39 40 41 42

Na ochozu pavilonu A byla dále soutěž v aranžování slavnostních tabulí při oslavách 10.narozenin, kde se fantazii opravdu meze nekladly a podle toho také jednotlivé aranže vypadaly. Myslím, že mnohé z nich by se líbily i samotným oslavencům, nejenom jejich rodičům. Soutěžní aranže byly složeny se slavnostně prostřené tabule a kytice pro oslavence. Zajímavá byla expozice s vláčkem (dokonce byly k vidění 2 různé) a nebo například slavnostní tabule s fotbalovým hřištěm a k tomu samozřejmě stylová kytice ve formě kopacího míče!

43 44 45 46 47 48

Bohužel díky počasí se park tentokrát tak nezelenal, jak bývá jindy zvykem a také bohužel nevykvetla většina cibulovin, převážně tulipánů, v hlavní aleji a zamýšlené holandské zahradě. Vše bude minimálně o týden opožděno.

49 50

Pavilon E byl tentokrát na expozice velice chudý (50) a také v dalších dvou pavilonech byly expozice věnované spíše Hortifarmu a Zahradnickým trhům. V každém případě si přišel na své každý, kdo si chtěl koupit jakoukoliv pokojovou nebo venkovní rostlinu, skalničky, ovocné keře a stromky. Výběr byl bohatý a ceny povětšinou příznivé i když občas musel člověk pro jistotu obejít stánků více. Mimo ing. Sedláčka nabízely masožravé rostliny ještě firmy Lukscheiter (také kaktusy, tilandsie) a Česká pěstírna (také orchideje). Poprvé jsem tady zahlédl v prodeji i Heliamphory (52).

51 52

Počasí se tentokrát po celou dobu skvěle vydařilo a můžeme si přát, aby podobně pohostinné bylo i v srpnu při letní části výstavy Flora. Pokud jste tentokrát nebyli, přijeďte příště, určitě nebudete zklamaní.


komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana