Chramst!
Víte, že si Darwiniana recipročně vyměňuje časopis s některými zahraničními společnostmi a ten je pro členy k vypůjčení v knihovně?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Jak si jednoduše vytvořit na zahradě umělé rašeliniště

22. 04. 2004
Rostislav Kracík
nápady
Poslední dobou se začínají množit dotazy jak vybudovat rašeliniště, a to mě vyburcovalo k tomuto článku, ale hlavně k nahrazení starého rašeliniště novým... o:)
A tak jsem minulý víkend máknul, a vlastně během soboty bylo vše hotové.

Rašeliniště, které jsem zhotovil před 3 lety bylo již nevyhovující. Původně jsem použil plastovou nádobu o průměru 40 cm, a hloubce 30 cm.

Nové rašeliniště je cca. 100 cm dlouhé, 70cm široké, a přes 50 cm hluboké. Umístil jsem ho tak, aby na celou jeho plochu dopadalo alespoň 4-5 hodin přímé letní slunce(nejlépe dopolední). Polední a odpolední prudké slunce, které není úplně ideální , zastíní jehličnatý tis. Tím se zabrání případnému "úpalu" masožravek. Na zaplnění jsem spotřeboval skoro čtyři 75 litrové pytle s čistou rašelinou, a jeden pytel drcené kůry. 4 +1 = cca. 500Kč, a to jsou vlastně jediné finanční náklady na "výrobu" rašeliniště. Dno výkopu jsem vyložil tkaninou, abych zabránil případnému protržení tenké folie. Pak jsem začal zasypávat výkop rašelinou . Po úplném naplnění jsem začal rašeliniště napouštět dešťovkou nachytanou do sudu. Dokonalé "napuštění" trvalo několik hodin. Až když se voda přestala vsakovat, jsem těsně pod povrchem rašeliny udělal několik menších otvorů do folie, aby přebytečná voda během dešťů odtékala mimo rašeliniště.


Vyčnívající zbytky folie jsem zasypal drcenou kůrou, takže kolem celého rašeliniště vznikl takový ozdobný "kůrový" okraj. Jako dekoraci jsem použil nějaké větší kameny (kořeny), a částečně jsem zakryl povrch rašeliny živým rašeliníkem (Sphagnum). V knížce Z.Ježka podle které jsem při tvorbě rašeliniště postupoval se píše, že je vhodné na dno rašeliniště umístit nějakou plastovou nádobu, která má sloužit v době sucha jako rezervoár vody. To jsem ale již neudělal, tak snad toto rašeliniště dokáži uchránit před úplným vyschnutím.


Jako první jsem do rašeliniště umístil S. purpurea, a D. rotundifoila . Postupně tam ještě doplním D. muscipula, P. vulgaris (bohužel jen semena, protože rostlinky mi z nějakého neznámého důvodu zimu venku nepřežily) a nějaké teplomilné Sarracenie.

Také bych tam chtěl na zkoušku umístit jednu z Darlingtonií, které jsem zakoupil na podzimním setkání Darwiniany od M. Srby. Snad se jí tam bude dařit... o:) o:).


Pro větší ochranu rostlin a rašeliníku před ptáky, kteří rádi na ně "útočí", jsem nátáhl přes celé rašeliniště provizorně síťovinu. Konstrukci na zakrytí však musím po zaplnění i vyššími druhy sarracenií upravit.

To je ve stručnosti k přípravě umělého rašeliniště asi vše. Kdybych si na něco důležitého ještě vzpomněl, tak informace doplním.


Pro ilustraci mám několik fotografií mého nového rašeliniště. Bohužel mě napadlo fotit, až když už bylo skoro hotové. Takže výkopové práce, pokládání tkaniny,a folie si musíte domyslet... o:)!

Přeji všem mnoho úspěchu při tvorbě rašelinišť.


komentáře (2) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana