Chramst!
Víte, že ve VAMRu je i seznam MR množitelných listovými řízky, který si sestavili sami pěstitelé podle svých zkušeností a stále se rozšiřuje?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Krása TC - 3. Nepřímá organogeneze, nepřímá somatická embryogeneze

21. 12. 2004
Michal Kouba
in vitro
- mé zkušenosti s technikami mikropropagace v obrazech.

Kalusové kultury, protokormy

I když kalusové kultury nejsou metodou běžnou při rozmnožování masožravých rostlin, domnívám se, že je nutné se obecně seznámit se všemi nejběžnějšími technikami mikropropagace.

Kalus je struktura nediferencovaných buněk , které se na vhodném médiu množí a vytváří hmotu, která mívá řadu podob. Od měkkých jasně zelených drobivých až po tmavé tvrdé hroudy/škvarky/. Iniciace je prováděna zpravidla pomocí hormonů z řady auxinů. Vzhledem k tomu, že každá buňka si nese kompletní genetickou informaci je možné v další fázi část kalusu oddělit a podnítit tvorbu prýtů. Toto se provádí pomocí hormonů z řady cytokininů a kombinace auxinů a cytokininů. S takto vzniklým materiálem je možné v kultuře pokračovat dále v jejich množení. Samostatně je nutné provádět tvorbu kořenového systému a to buď pasážováním na další médium nebo po ošetření stimulátory v podmínkách in vivo. Problematické bývají kořenové systémy vznikající na jednom konci kalusu a prýty na opačném bez vzájemné vazby. V kalusových kulturách hrozí mnohem větší nebezpečí vzniku nežádoucích /žádoucích/ mutací než v jiných technikách./např. kultivace stonkových segmentů/.

Se vzniklým prýtem je možné samozřejmě pokračovat principy kultivace vzrostných vrcholů, stonkových segmentů, máme k dispozici sterilní materiál. Přenesení rostlin do substrátu a jejich aklimatizace bude součástí samostatné kapitoly, platné pro všechny techniky.

Příklady kalusových kultur získaných z listových segmentů a okvětních plátků.


Pittosporum tobira

Fragaria x

Araucaria araucana

Bowiea volubilis

Adansonia madagascariensis

Ibišek kvetoucí červeně

Ibišek kvetoucí žlutě

Nežádoucí (žádoucí) mutace Africké fialky.
Již aklimatizovaná rostlina tvoří zelenobílé listy, pro fialku nezvyklé. Zde patrně došlo k tomu, že kmenové buňky apikálního meristému obsahují mutaci, která blokuje rozlišování chloroplastů a tím způsobuje bezbarvost. Uvidíme jak pokvete a jak se budou změny projevovat při dospívání rostliny.

Iniciace prýtu na kalusových kulturách.


Kaktus x

Bowiea volubilis

Kalanchoe - postup mikropropagace


Na bazální části listu se tvoří kalus


Ten je odříznut a pasážován na čerstvé médium a roste a roste. V průběhu čtyř měsíců dospěl do velikosti 50*30*20 mm


Po další pasáži je již patrná na povrchu kalusu diferenciace organizovaného shluku buněk


Rozřezání části kalusu a přenesení na čerstvé médium, tvorba prýtů je velmi rychlá


dál už jenom čas a skalpel


Ibišek - další postup bude popsán v kapitole kultivace stonkových segmentů

Proč se Ibišek dostal do agaru, byl okamžik, kdy mi doma vykvetl a překvapil mě krásou svého jednoduchého efektního květu a to mi v dnešním světě přešlechtěných kultivarů připadlo bezmála jako kuriozita.

V praxi se kalusové kultury nepoužívají. V zahradnicky vyspělých zemích je sekvence uvedení následující. Šlechtitel vyselektuje novou nadějnou odrůdu. TC laboratoř ji vloží do kultury a vyprodukuje 100-200 ks pilotních rostlin, které se přísně testují v podniku specializovaném na dopěstování hotových rostlin. Sleduje se nejen barva a velikost květu, ale i rychlost s jakou lze vyprodukovat hotovou rostlinu, odolnost na nemoci, atd. Toto trvá dle druhu rostliny min 1 sezónu, mnohdy však i 3-5 let. Mezitím TC laboratoř uchovává vzorek v chladu a vůbec jej nemnoží. Teprve po testech se rostlina patentuje a začne množit. Je tedy nesmírně důležité vyhnout se jakékoliv mutaci v procesu TC, neboť by celé testování (nejdražší a časově nejnáročnější operace) vyšlo na prázdno.

Protokormy

Protokormem se obvykle označuje zelenavé tělísko vzniklé výsevem semena na živné médium. Toto tělísko se následně rozřezává (klonuje) a dává vzniknout identickým orchidejím (klonům). Naopak, rostliny pocházející z jednoho semeníku byť ze semen z jedné lahve, nejsou klony. Takto se ve velkém množství a neskutečně levně rozmnožují orchideje např. v Thajsku, Malajsii, aj. V Holandsku a Belgii však orchideje množí dnes výhradně z axilárních pupenů. tyto rostliny mají sice o řád vyšší cenu, množitelský koeficient je mnohem nižší, ale kvalitativně se nedají vůbec srovnávat. Kvetou např. již po 13 měsících od vylahvení 5 cm rostlinky! Právě díky své ceně se tyto rostliny k nám téměř vůbec nedostávají.

Kultivace tkání různých hybridů orchidejí


Paphiopedilum (120 dnů kultivace)

Vuylstekeara


Phalaenopsis


kvetoucí Vuylstekeara

Mikropropagace orchidejí je samostatnou obsáhlou kapitolou a znamená to se jí plně věnovat. Byla vyvinuta řada speciálních médií pro orchideje a propracovány postupy množení. První kultivace orchidejí ze zárodků bez symbiotických hub na agaru ve 30 letech minulého století realizoval americký biolog Lewis Knudson . Podle něj je i pojmenováno toto médium "Knudson C". Toto médium je v modifikacích často používané i při mikropropagaci některých masožravých rostlin.

Iniciace kalusu v in vitro kulturách je zpravidla poměrně snadnou záležitostí, ale následná regenerace rostlin nebývá v mnoha případech jednoduchá, ale věřme, že při pečlivé a trpělivé práci bude konečné vítězství naše. A v tom je také krása TC.



Óda na Dioneae
ukázky grafického zpracování

po kliknutí na obrázek je možné ho zvětšit na původní velikost









komentáře (1) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana