Chramst!
Víte, že Darwiniana je nejstarší česká společnost pěstitelů masožravých rostlin? Byla založena 11. 1. 1991.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Nepenthes - jak se také dají pěstovat láčkovky

02. 05. 2006
Radek Kastner
rostliny
Masožravé rostliny nepěstuji příliš dlouho. Pouze necelé tři roky. Je pravda, že za tuto dobu se počet mých rostlin zmnohonásobil a ne všechny mi zůstaly do dnešních dnů. Také proto, že jsem je často, ať už vědomky nebo nevědomky, podroboval různým pokusům. Co mi však bylo od počátku jasné, že nikdy nechci začít s pěstováním Nepenthes - láčkovek. Měl jsem k tomu dva důvody - z mého pohledu příliš náročné podmínky pro pěstování a nutnost mít dostatek prostoru pro pěstování.

Hluboce jsem se však, jako často, mýlil. V záchvatu záchranářské a ochranářské iniciativy, jsem si v polovině loňského roku (2005) zakoupil v zahradním centru Globusu, ano přesně tam, kde se dokáží tak pěkně starat o svěřené rostliny, dvě rostlinky Nepenthes alata (respektive jsem byl donedávna přesvědčen o tom, že se jedná o tento druh) ve více než zuboženém stavu a říkal jsem si, že když už mají zahynout, bude lepší, když to bude díky mé přehnané péči než aby to bylo díky tomu, že rostliny v obchodě nikoho nezajímají. I přesto, že se nakonec ukázalo (i díky reakci Alexandra Sjatkovského, kterému tímto děkuji za uvedení nepravostí na správnou míru), že se jedná o pouhé hybridní rostliny, zůstávají i tak mé zkušenosti snad zajímavé.

Nepořídil jsem si bohužel žádné fotografie původních rostlinek, ale měly přibližně 10-13 cm v průměru, při výšce cca 4-5 cm. Každá z rostlin měla 4-5 listů a i několik malých, kolem 3 cm dlouhých láček o průměru 0,5 - 1 cm v poněkud povadlém stavu. Původní listy po cca 2 měsících od zakoupení - označeny žlutými křížky (1) a původní forma láčky, téměř kompletně v zelené barvě (2), tvarově značně odlišná od dospělých rostlin.

1 2

Obě rostliny jsem umístil do naprosto stísněných podmínek malého pokojového pařníčku o rozměrech 35 × 21 × 17 cm na západní parapet (3, 4), bez výrazného stínění. Do podmisek jsem dal zálivkovou vodu, kterou používám i na ostatní masožravky, navíc jsem rostliny začal i průběžně rosit. Nepředpokládal jsem, že při mé péči a neznalosti tohoto druhu rostlin přežijí nějakou zásadní dobu.

3 4

Do konce roku se podařilo rostliny "stabilizovat"(5), začala taktéž aktivní tvorba láček a listů (6). V pařníčku je vlhkost kolísající jen minimálně kolem 90 % RVV, avšak při slunečním svitu se v takto malém prostoru značně zvyšovala teplota někam kolem 35 °C, nicméně ani to mě nepřimělo je nějakým výrazným způsobem přes léto stínit a na podzim jsem to již považoval za bezpředmětné. Průměr rostlin se zvětšil až na 20 cm a velikost láček na 5-6 cm a jejich zabarvení se měnilo více do červena (7, 8). Láčky začaly mít také spodní část poněkud baňatější.

5 6 7 8

V průběhu zimy byla teplota na parapetu v rozmezí 15-17 °C a pro rostliny to neznamenalo žádné výrazné omezení, pokud soudím dle jejich růstu (9). Navíc jsem rostliny nepřisvěcoval a žádná z těchto dvou podmínek nebyla pro tyto hybridní Nepenthes nepřijatelná . Růst se nezastavil ani v zimních měsících, i když došlo k mírnému zpomalení, avšak velikost láček se neustále zvětšovala (10), docházelo k výraznějšímu vybarvování a postupné přeměně v dospělou formu láček (11, 12).

9 10 11 12

Na jaře 2006 došlo k dalšímu zintenzivnění růstu rostlin, způsobeného dozajista zvýšením teploty a prodloužením světelné části dne. Délka láček začala dosahovat až 12 cm (29.4.2006, 13) a průměr až 3 cm ve střední části láčky a téměř 3 cm délka vypouklého víčka (14). Omezil jsem zálivku do podmisek a rostliny nyní získávají závlahu převážně ze vzdušné vlhkosti a nepravidelného rosení.

13 14

Samotný průměr rostlin se zvětšil na 30 cm při výšce 8 cm (13). Malá výška je pravděpodobně dána i malým prostorem umožňujícím růst rostlin do výšky. U prvních dvou láček došlo konečně i k tvorbě prvního opravdového a nádherného obústí (15, 16), stejně jako došlo ke zvětšení a zpevnění ozubených lišt (14) napomáhajících rostlině v navádění hmyzu do nitra láček.

15 16 17 18

Jak je vidět, dají se tyto rostliny pěstovat i ve velice omezených a částečně i nehostinných podmínkách. Na druhou stranu mne tato zkušenost vedla k tomu, že jsem se rozhodl změnit svůj názor na láčkovky a přece jen se rozhodl pěstovat i několik dalších druhů. Ovšem rozhodl jsem se také, že tentokrát jim připravím již lepší podmínky a prostor a to ve formě skleněné vitríny. O tom ale zase až někdy příště.


Nepenthes alata

Domovem je filipínská vysočina v rozmezí od 400 do 2400 m.n.m. Roste v močálovitých a mechatých lesech, nahodile na zásaditých horninách a byla poprvé popsána Franciscem Manuelem Blancem v roce 1837.

19 20

Nepenthes alata je popínavá/liánovitá rostlina, její stonek je široký 4 - 8 mm a dorůstá do výšky/délky až 4 metry. Její kožnaté listy vyrůstají v rovnoměrných rozestupech od 1,5 do 4 cm ze stonku. Listy jsou dlouhé až 25 cm.

Láčky jsou zelené až načervenalé, červeno zelené i nachově červené až skoro puntíkované listy, podle jednotlivých variet. Jsou dlouhé až 20 cm a do 3 cm široké a shora cylindrovité. Jako doplněk jsou na láčce dvě zubovité lišty, které nejsou tvrdé ani ostré a slouží k navádění hmyzu do centra láčky.

N. alata vytváří dvojitou lapací vrstvu. Horní, měkká vrstva sestává z plochých krystalů, které doléhají na tvrdší, špičatou růstovou vrstvu. Krystaly horní vrstvy obalují chloupky hmyzích nohou, spodní vrstva minimalizuje kontakt oběti s povrchem redukcí možné plochy, které se oběť může dotýkat.

Ponechal jsem původní krátkou informaci o N.alata i po celkové úpravě a opravě článku a to i přesto, že podle informací od kolegů pěstitelů by mělo jít o pouhé hybridní rostliny.

Zdroj: http://de.wikipedia.org/wiki/Nepenthes_alata


komentáře (11) - poslat mailem - vytisknout článek


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana