Chramst!
Víte, že Drosera burmannii dokáže své tentakule kolem kořisti obtočit během jediné minuty?

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Rukojeť redaktora

Zde se dozvíte, jak pracovat s redakčním systémem phpRS, který používáme.

Jak se přihlásit?

V první řadě musíte mít vytvořený účet v našem systému. Pokud ho nemáte, požádejte redakci na chramst@darwiniana.cz. V mailu ode mne dostanete cestu na přihlášení, jméno i heslo. Jestli jste něco z toho zapomněli, kontaktujte mne.

Jak psát článek?

Celkem pěkný návod je na http://www.supersvet.cz. Je ale třeba popsat pravidla, která budeme dodržovat.

Nadpis článku se snažte vymyslet tak, aby byl pokud možno krátký a výstižný. Od začátku byste také měli vědět, do jaké rubriky článek zařadíte.

Článek může mít dvě formy: krátký a dlouhý. Dlouhý článek má dvě části - úvod a tělo. Úvod se zobrazuje ve výpisu článků a také jako první odstavec ve vlastním článku. Krátký má vlastně jen ten úvod. Obvykle budete používat dlouhý.

Při psaní článku je třeba pro jeho naformátování používat HTML značky. Tohle budete muset překousnout, zkoušel jsem do redakčního systému vložit uživatelsky příjemné editory, ale nedalo se v nich udělat vše co bych chtěl a kód, který produkovaly, se mi vůbec nelíbil. Naučíme se tedy používat několik jednoduchých značek!

V úvodu, pokud to není vysloveně nutné, se snažte vyhnout všem značkám. Vyjímku tvoří jen nakloněné písmo.

Tělo článku se skládá z odstavců. Každý odstavec se zavírá do značek "p":

<p>text odstavce ...</p>

Prohlížeč se sám postará o správné odsazení a odřádkování odstavce.

Tlustá písmenka (bold) uděláte tak, že text uzavřete mezi <b> a </b>.

Šikmá písmenka (italic) uděláte zase tak, že text uzavřete mezi <i> a </i>.

Pro přechod na nový řádek, ale v rámci jednoho odstavce (používat s rozvahou) slouží <br>.

Do těla můžete vložit i tabulky a vůbec všechny HTML tagy. Pro běžnou práci však stačí to co jsem uvedl.

Jak vložit obrázek?

Tohle je trošku složitější kapitola, ale nenechte se odradit, jistě ji zvládnete.

Nejdříve je třeba založit Galerii obrázků pro váš článek. Doporučuji otevřít si nové okno s administrací. V stiskněte SHIFT a klepněte na odkaz v horním menu "Galerie obrázků" (nezaměňovat s phpRS Gallery, pokud ji tam máte). Ti, co pracují ve FireFoxu si ji mohou přes CTRL otevřít v navém panelu.

Klepněte na "Přidat novou galerii" a vyplňte název. Abysme se v té záplavě galerií k článkům vyznali, tak název se skládá z data vydání ve formátu rrrr-mm-dd, mezery a názvu článku. Pokud je název moc dlouhý, automaticky se konec uřízne. Takže pak můžeme mít třeba takový: 2005-07-22 Návštěva u Jana Nováka v Otnicích, exkurze ve skl.

Můžete vyplnit i popis, ale u článkových galerií to není nutné.

Dále zaškrtněte "Prohlížení galerie ANO" (galerie se pak bude objevovat v galerii článků ve vlastním časopise), "Zápis do galerie NE" (aby vám ji needitovali ostatní autoři) a "Mazání v galerii NE" (nechcete, aby vám obrázky někdo vymazal, že).

Tím máme založenou galerii. Ve výpisu galerií si najdete tu svou (bude asi nahoře) a klepněte na "Otevři galerii". Zde pak můžete přidávat obrázky z vlastního počítače.

Než obrázek přidáte, tak ho patřičně upravte! Nemá smysl vkládat obrovské formáty v super kvalitě, které zaberou megabajty. Naprostá většina obrázků v časopise má rozměry 320×240. V odůvodněných případech se jako větší formát používá 640×480. Fotky ukládejte ve formátu JPEG se zhruba 75% kompresí. Pokud to jde a víte jak, vyhoďte EXIF.

Obrázek přidáte vyplněním jednoduchého formuláře, kde můžete přidat i název a popis, pokud to má smysl.

Postupně naplňte galerii obrázky ke článku. Všimněte si, že obrázky mají nad náhledy napsáno ID: číslo. Tohle je jedinečné číslo obrázku a použijeme ho při vkládání do textu.

V textu, kde chcete mít obrázek, vložte značku <obrazek id=číslo_obrázku> můžete ji ještě doplnit o další značky pro zarovnání podle návodu na stránce s náhledy obrázků v galerii.

Zarovnání se dělá takto: <obrazek id=číslo_obrázku zarovnat=...> Za ... doplňte vlevo, vpravo nebo nastred. Pro umístění na střed však doporučuji spíše <p align=center><obrazek id=číslo_obrázku></p>.

Pokud máte větší obrázek a chcete vložit náhled s odkazem na původní velikost, vložte <obrazek id=číslo_obrázku nahled=ano>.

Jak článek vydat?

Než článek pustíte do časopisu, je dobré si ho nejdříve prohlédnout. Ve formuláři pro zadávání článku zaškrtněte "Vydat článek NE" a klepněte na "Přidat". Tím článek sice do systému zadáte, v časopise se ale neobjeví. Můžete tak na něm dále pracovat, ale co je důležité, můžete si ho prohlédnout následně klepnutím na "Preview", zjistit jak vlastně vypadá a případně se vrátit k editaci.

Když se vám článek líbí a jste s ním spokojeni, zaškrtněte volbu "Vydat článek ANO" a je to!

Jaká pravidla dodržovat?

  • Latinské názvy vždy kurzívou.
  • Nevkládejte podtržená slova. Odkaz je něco jiného, ale ten se podtrhne sám.
  • Zamyslete se než vložíte obrázek. Není moc velký rozměrově i velikostí na disku? Je dostatečně kvalitní?

Tento návod budu na váš popud upravovat, ale měl by stačit k základní obsluze.

Michal Rubeš


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana