Chramst!
Víte, že Drosera rotundifolia je neobyčejně tolerantní k mnohým substrátům? Najdeme ji v písku, rašelině, mechu i v nahromaděném jehličí.

elektronická verze časopisu Trifid - vydává Darwiniana

Hledání v článcích
Bozi Dar
rubriky slovník autoři download ankety nastavení
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Redakce
Redakce
Připomínky pište do
diskuze
Tento časopis běží na
phpRS
WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv - archiv českého webu

Počet zobrazených článků: 26 (z celkem 26 nalezených)

Jaro na Otvovické skále
(Jana Rubešová, výlety, 27.04.2009)

O víkendu jsme byli na chatě a museli jsme zajít ke kešce (viz http://www.geocaching.com). Takže jsme se po obědě s plnými bříšky vydrápali na skálu a při té příležitosti koukli na nějaké to kvítí.



Dovolená na Třeboňsku
(Jakub Štěpán, výlety, 14.07.2008)
Jako každým rokem, i letos jsme s rodinou jeli o letních prázdninách někam do přírody. Zatím pokaždé byla naším cílem Šumava, ovšem letos to chtělo změnu. Když padl návrh "Třeboňsko", hned jsem pomyslel na ty nádherné fotky z tamních lokalit, kterých je na webu spousta a na tu pestrost masožravých druhů, jež se tam nachází. Návrh byl proto úspěšně prosazen a jelo se...

Za kytičkami do Chile III
(Jan Novák, výlety, 22.08.2007)
Sobota 17.2. 2007, po noclehu v závěsné síti, který jsme přečkali v městě Vicuňa, byl hlavním cílem dne středisko Cochiguaz. Dispozice k téhle zajímavé lokalitě nám poskytnul chilský kaktusář Juan Pablo Acosta.

Spanilá jízda do BZ Teplice
(Jana Rubešová, výlety, 01.08.2007)
V sobotu 28. července se uskutečnila spanilá jízda do Botanické zahrady Teplice. Náš kolega Martin Spousta zorganizoval návštěvu u pana ředitele J.R. Haagera v jeho sbírkách. Pražská skupinka se sešla brzy ráno na nádraží a vyrazili jsme. Vězte, že Teplice jsou vlakem vzáleny pouhou cca hodinu a půl, takže dostupnost z Prahy je opravdu dobrá. Když jsme dorazili před brány botanické zahrady měli někteří z nás možnost posoudit výsledek rekonstrukce, ale já jsem bohužel původní botanickou zahradu neviděla. Nicméně mi bylo jasné, že se zde pracovalo do úmoru, ovšem výsledek tedy stojí za to. Vše ještě září a dýchá novotou. Jelikož jsme přijeli o něco dříve, prošli jsme si nejprve v klidu venkovní expozice, která zaujímá cca 1ha a působí velmi přirozeně. Vine se zde pěkná cestička kolem jezírka, dřevěného odpočívadla (kde jsme byli osvěženi závlahovým systémem, což jsme vnímali velmi pozitivně) a obdivovali jsme záhony jiřin, zajímavě vypadající Mimulus guttatus, Platycodon grandiflorum, v jezírku byl dokonce ostrůvek osazený špirlicemi.

Spanilá jízda Darwiniany na Třeboňsku
(Michal Porteš, výlety, 30.07.2007)
Když z původního plánu návštěvy lokalit nejen masožravých rostlin v KRNAPU sešlo, protože rezervace byla zrušena z důvodu opravování chaty, byl sem nucen narychlo operativně hledat jiné místo, kde znám nějaké lokality MR a kde máme možnost rozumného ubytování. Téměř zoufalý jsem se přes Krušné hory, Českolipsko, Vysočinu, jižní Čechy dostal skoro ke zrušení akce, protože jsem nebyl sto nalézt ubytování. Naštěstí se mi v pravou chvíli ozvala Markéta Aubrechtová a nabídla mi pro naší akci azyl v Českých Budějovicích, respektive v okrajové části zvané Hrdějovice. Té patří první dík. Další pak patří Mirkovi Srbovi za pomoc při realizaci.

Za kytičkami do Chile II
(Jan Novák, výlety, 15.06.2007)
Čtvrtek 15.2. 2007. Tento den bylo naším cílem okolí města Illapel a následně městečko Salamanka, kde jsme hodlali provést botanický průzkum v horách poblíž Salamanky. Rtuť teploměru již ráno naznačovala, že i dnes bude pořádné vedro, ovšem teploty vysoko přes 30 stupňů nemohly zhatit naše odhodlání.

Za kytičkami do Chile I.
(Jan Novák, výlety, 06.04.2007)
Všechno začalo v polovině února letošního roku, kdy jsem měl to štěstí a vypravil se znovu do Jižní Ameriky. Mým cílem bylo tentokráte Chile.

Reportáž z návštěvy skleníku Kamila Páska
(Radek Kastner, výlety, 17.12.2006)
Přestože je hluboký podzim, skoro už zima (i když teploty tomu nenasvědčují), naše rostliny se tu více tam méně ukládají k zimnímu spánku, oddávají se nečinnosti nebo naopak rostou ve vitrínách jako o život, případně kvetou zběsilým tempem jako tučnice. Co se ale nás pěstitelů týká, většinou upadáme do mírné letargie a očekáváme příchod jara nebo alespoň čas výsevu semen nebo gemm.

Naše MR v přírodě, Krkonoše - Obří důl, červenec 2004
(Michal Porteš, výlety, 05.12.2006)
Krkonoše 2004 byla vůbec má první výprava za MR a byla o to důležitější, protože do té doby jsem nikdy neviděl ani jednu naši MR v přírodě. Byla součástí rodinné dovolené, která byla naplánovaná na týden, takže jsem měl dost času projít nejvýznamnější rašelinné lokality našeho nejstaršího národního parku. Krkonošská rašeliniště mají u nás jeden primát, co se týče rašeliníku jako mechu, a sice jen tam roste glaciální relikt rašeliník Linbergův. Jsou to převážně vrcholová rašeliniště s ne velkou mocností rašeliny.

Nález tučnice Pinguicula crystallina v jihovýchodním Turecku
(Lubomír Adamec, výlety, 31.10.2006)
Evropská subtropická nezatahující tučnice P. crystallina má své hlavní rozšíření v přírodní rezervaci v pohoří Troodos v západní části Kypru, a proto se někdy druh považoval za kyperský endemit. P.crystallina však byla velmi vzácně nalézána i v přímořské oblasti JV Turecka, ale herbářové položky z německých sběrů byly zničeny za války. Během dovolené v roce 1991 se mi podařilo tuto vzácnou rostlinu nalézt v přímořské oblasti v JV cípu Turecka, která není vzdálena od kyperské lokality více než 300 km.

Výlet do Chomutova
(Alexander Sjatkovský, výlety, 29.07.2006)
V neděli 23.7. jsme s manželkou Janou vyjeli na rodinný výlet do Chomutova s tím, že samozřejmě po předchozí domluvě navštívíme i Mirka Srbu a potěšíme oko pohledem na jeho kytičky. Dorazili jsme kolem 11 hodiny a zastihli Míru v plné práci. Přesto si našel čas a začal se nám věnovat. Dopředu se omlouvám, že ani na jedné z fotografií neuvidíte pěstitele, chyba autorova.

Výstava orchidejí na vlastní oči
(Jana Rubešová, výlety, 17.03.2006)
Výstava orchidejí je událost, kterou bych si nemohla nechat ujít, a jelikož mě ostatní členové rodiny v mém entusiasmu podporují, udělali jsme si dnes takový rodinný výlet do skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Za Pepčou do Kynšperka
(Michal Rubeš, výlety, 20.11.2005)
Na zářijové výstavě jsme se s domluvili s Pepčou Mazurkem, že ho "někdy" navštívíme. To "někdy" se zdálo nepravděpodobnější než je obvyklé, protože Pepča má různé služby a těžko si plánuje dopředu volno. Navíc bydlí v Kynšperku nad Ohří, takže zaskočit na odpolední čaj je z Prahy trochu nepraktické. Podařilo se nám však domluvit jednodenní návštěvu i s přespáním.

Velká výprava za MR - na kole po Jižních Čechách
(Petr Filek, výlety, 17.10.2005)
Konečně vytoužená dovolená a k tomu navíc Jižní Čechy. Kdo zná Jindřichohradecko a Třeboňsko, ví o čem mluvím.

První jarní výprava za MR aneb konečně nález ve Slavkovském lese
(Petr Filek, výlety, 15.10.2005)
Již se stává pravidlem, že na prvních jarních výpravách se vydávám do svého oblíbeného Slavkovského lesa, abych si nejen odpočinul, ale konečně našel oba zde rostoucí druhy masožravých rostlin, a to Rosnatku okrouhlolistou a Tučnici obecnou. Druhá jmenovaná mi mimochodem tradičně uniká.

Cesta za rašeliništi/vrchovišti (3) - Rejvíz (...masožravý...)*
(Radek Kastner, výlety, 29.08.2005)
Posledním prázdninovým výletem na Rejvíz jsme završili naše krátké putování po třech ze čtyř Národních přírodních rezervacích, které se nacházejí na území CHKO (Šerák - Keprník, rašeliniště Skřítek, Rejvíz a Praděd). Byla to taková třešnička na dortu hlavně proto, že mé kroky vedly do rejvízských končin hlavně kvůli snaze, zahlédnout konečně ve volné přírodě kolonie Drosera rotundifolia - rosnatky okrouhlolisté.

Cesta za rašeliništi/vrchovišti (2) - Skřítek
(Radek Kastner, výlety, 26.08.2005)
Na svých letních cestách po Jeseníkách jsme si po turistickém výletě do NPR Šerák - Keprník udělali neplánovanou odbočku do sedla na Skřítku. Ne kvůli místní restauraci, ale kvůli místnímu rašeliništi, jež se taktéž stalo Národní přírodní rezervací. .

Cesta za rašeliništi/vrchovišti (1) - Šerák-Keprník
(Radek Kastner, výlety, 25.08.2005)
Vím, že pro naprostou většinu z vás jsou oblastí největšího zájmu a důvodu návštěv tohoto serveru Darwiniany hlavně masožravé rostliny. Nicméně věřím, že vás zaujmou i informace o jiných, zajímavých územích naší republiky, už jen třeba proto, že i v oblasti Jeseníků na masožravé rostliny narazíte.

Postřehy Jana Flíska z cesty do Lyonu i přímo z něj
(Jan Flísek, výlety, 03.07.2004)

O symposiu MR ve francouzském Lyonu jsme Vás už na našich stránkách před časem podrobně informovali. Mezitím už proběhlo a níže bych Vás rád upozornil na první odezvu jednoho z přímých účastníků. Počátkem minulého týdne jsem od kolegy Ing. J. Flíska obdržel krásnou reportáž slovem a obrazem, která má zájemce seznámit s cestou na lyonské symposium o MR i s děním, s nímž se tam bylo možné setkat. Děkuji Honzovi za nás za všechny za jeho spontánní a záslužný počin a nyní už Vám přeji báječnou cestu i podívanou do Lyonu prostřednictvím Chramst!u

3.7. 2004, Zdeněk Žáček, president "D"

Černovírské slatiniště
(Pavel Doško, výlety, 21.05.2004)
I v blízkém okolí měst mohou růst masožravé rostliny. To se může zdát alespoň trochu zvláštní, ale je to tak. Před asi měsícem jsem jel na kole litovelským Pomoravím a zastavil jsem se u cedule, po jejíž dočtení mě obsah vcelku příjemně překvapil.

Fata Morgana
(Jana Rubešová, výlety, 09.12.2003)
Minulou sobotu jsme konečně podlehli vábivému hlasu, který nás zval na prohlídku nového skleníku FATA MORGANA v Pražské botanické zahradě v Troji. Hlas patřil našemu kamarádovi Janu Bürgerovi, který nám byl také laskavým průvodcem. Od vstupních dveří jsme nešetřili superlativy, ale vezměme to pěkně popořádku.

Fotoreportáž z Liberce
(Rostislav Kracík, výlety, 20.08.2003)
Tak jsem si minulý týden udělal menší výlet do botanické zahrady v Liberci.

Za Heliamphorami do Květné zahrady v Kroměříži
(Jan Novák, výlety, 12.08.2003)
Pravidelně během letních měsíců vyrážím na unikátní expozici vzácných masožravých rostlin rodu Helimphora.

Vzdorující dravečci
(Jana Rubešová, výlety, 28.07.2003)
Tuto neděli jsme se vydali s mým manželem a synkem na malý pracovní výlet do České Lípy.

Výlet na Rejvíz
(Miloš Šula, výlety, 17.06.2003)
Přináším vám pár fotek z našeho výletu na Rejvíz, který se nachází v CHKO Jeseníky. Vydali jsme se tam s přítelkyní hledat rosnatku okrouhlolistou. Předem se všem omlouvám za nekvalitní fotky pořízené digitálním foťákem Olympus C-4000 se kterým jsem fotil poprvé tak nevím jestli to bylo rukama, nebo foťákem.

Přírodní rezervace - rašeliniště pod Bukovým vrchem
(Rostislav Kracík, výlety, 24.05.2003)
V loňském roce jsem na přelomu září a října vyrazil na pravidelnou "kontrolu" mého oblíbeného rašeliniště. S pomocí digitálního fotoaparátu jsem pořídil pár zajímavých snímečků, které teď prostřednictvím internetového časopisu Rosička mohu poskytnout i dalším obdivovatelům těchto ojedinělých míst.


Darwiniana Všechna práva vyhrazena. Použití materiálů z těchto stránek pouze se souhlasem společnosti Darwiniana. Přímé odkazy na obsah jsou povoleny jen s uvedením zdroje. © 1991-2013 Darwiniana Darwiniana