Fata Morgana v jednom květu!

Autor: Jana Rubešová <jana(at)termiter.cz>, Téma: akce, Vydáno dne: 14. 02. 2007

V sobotu 10. února se veřejnosti otevřela po loňském velkém úspěchu již podruhé Výstava orchidejí. A přestože první ročník nasadil laťku poměrně vysoko, rozhodně nebudete zklamaní, pokud si najdete čas navštívit skleník Fata Morgana v Botanické zahradě hl.m. Prahy v Troji i letos.

Co je stejné jako minule? Mnoho krásných zástupců veliké čeledi Orchideaceae nainstalovaných všude po celé stálé expozici, fotografie z přírodních výskytišť, poradenství a prodej, doprovodný program ve výstavním sále.

Co je navíc a lepší než minule? Především mě potěšil větší počet rostlin nainstalovaných do expozice, orchideje také zabraly více vitrín a prodávaly se i doplňkové nezbytnosti jako substrát, větve, hnojiva a pod. Organizátoři také uspořádali pestrý doprovodný program: o tomto víkendu proběhly přednášky, příští víkend bude věnován aranžování orchidejí a poslední víkend ukázkám vhodného pěstování. Mimo to jsou ve výstavním sále kresby Pavla Arlta a fotografie.


Phalenpsisy jsou sice běžné a "profláklé", ale krásné...

V expozici jsou také rozmístěné textové tabule s informacemi a popisy k významným skupinám této rozsáhlé čeledi. Dnes jsem si prostě v ozvučené Fatě, kde to hýřilo všemi barvami a tvary těchto čarokrásných rostlin a před očima mi trhaně létali velicí motýli, připadala dokonale reálně v tropech a iluze uspokojila i mou občasnou touhu vyrazit do různých vzdálených a pro mě tajemných koutů naší planety. Se stromů se ke mně natahovaly vzdušné kořeny vandy, kulaté obličeje phalenopsisů se okatě nechaly obdivovat, při zemi se skromně skrývala před pozorností medií aristokratická paphiopedilla a masdevalie, nikdo nemohl minout obrovské trsy cymbidií a bylo by toho mnoho dalšího, co nemohu opomenout, ale myslím, že podíváte-li se na fotografie, sami usoudíte, že to musíte vidět na vlastní oči.


Vanda natahuje kořeny


Oranžová Vanda


Aristokrat Paphiopedilum rothchildianum

A protože jsme společnost převážně masožravá, tak naše zraky samozřejmě ulpívaly i na pěkných a vitálních láčkovkách, právě kvetoucích heliamforách, tučnicích a bublinatkách, takže jsme byli příjemně naladěni na celý zbytek dne.

Nakonec trochu těch suchých, leč dosti užitečných dat: výstava probíhá od 10. do 25. února a je otevřena každý den od 9.00 do 16.00 hodin a o víkendech vždy v 17.00 hodin začíná podvečerní provázení s odborným výkladem - průvodce zdarma (zpoplatněn pouze vstup do skleníku - nutno objednat na tel. 234 148 139, 603 582 191, příp. veronika.trmalova@botanicka.cz.).

Takže doma za okny nehleďte jak prší a je zamračeno a rozjasněte své tváře i mysl pohledem na zářivé a mysteriózní květy orchidejí. V příštích ročnících pravděpodobně již nebude co zdokonalovat, ale i tak se již dnes začínám těšit, čím mě zase překvapí.


Dracula gorgona


Paphiopedilum sp.


Terasu nad vodopádem obsadili prodejci


"Zase pole fialových falenopsisů..."


Někteří právě obědvali


Vitrín bylo letos více, tahle stála u východu


Paphiopedilum "Rosy Down" © Kateřina Braunová


Paphiopedilum sukhakuli


Vanda sp.



Nepenthes ramispina


Nepenthes hamata (papata...)


Nepenthes ventricosa


Pinguicula emarginata


heliamfory byly v jednom květu


stolová hora...


U Ludova stánku jsme objevili v prodeji zimující Drosera scorpioides


Nepenthes ampularia © Kateřina Braunová


Nepenthes veitchii © Kateřina Braunová


Venku se již vyhřívaly krokusy v paprscích nezvykle teplého únorového sluníčka

Fotografie, pokud není uvedeno jinak © Michal Rubeš