Darlingtonia californica versus Cantharis

Autor: Michal Kouba <koubam(at)chello.cz>, Téma: rostliny, Vydáno dne: 02. 06. 2005

Vzhledem k tomu, že se k prohlídce a kontrole části našich chovanců dostanu jednou týdně, může dojít k tomu, že některé nežádoucí projevy nemohu řešit okamžitě, ale minimálně s týdenní prodlevou. Takto jsem zaznamenal problém s Darlingtonií. .

S tímto odstupem a bylo už téměř pozdě. Něco mi ji takřka totálně sežralo. Požer byl tak masivní a zasáhl i střed růžice, že jsem se už s ní pomalu loučil. Žádnou larvu ani housenku jsem na povrchu rostliny nezaznamenal, a tak jsem vše vysypal na stůl a substrát pozorně prohlédl. Našel jsem pouze jednu kuklu zhruba pět centimetrů pod povrchem. Umístil jsem ji do větrané krabičky a čekal co mě překvapí a zvažoval jaký bude následovat trest. Zhruba po čtrnácti dnech se vyklubal Páteříček. Vzhledem k tomu, že jich existuje zhruba 70 druhů a nemám doma potřebnou literaturu, mám s určením tohoto žrouta trochu větší problémy. Dospěl jsem zatím k tomu, že by to mohl být Cantharis bicolor. Trest se nekonal. Při focení mi frnknul.


Kukla.
Po dobré stravě je ve výborné kondici.




Brouček pár hodin po vylíhnutí hýří vitalitou
a je obtížné najít chvilku klidu k vyfotografování.

Ukázka co dokáže způsobit jedna larva.


Před napadením.


Téměř fatální zásah. Růstový střed byl patrně nejchutnější.


Růst nové láčky. Rostlina to určitě přežije.

Když jsem v nedávné době zahlédl opět tohoto čiperu jak velmi pečlivě studuje láčku Nepenthes burbidgeae a následně celou rostlinu ze všech stran, troch mě to vyděsilo. Při fotografování jsem zjistil, že se jedná o jiný druh a to, že na zádech měl velké písmeno M mu zachránilo život. I zde zatím netuším o jaký druh se přesně jedná, ale pro broučkaře by to s tímto identifikačním znakem mohlo být jednoduché.


Pečlivé studium vhodné potravy pro potomstvo,
nebo jsou larvy tohoto druhu dravé?


Písmeno M mu zachránilo život.

A grafika na závěr.