Kniha Masožravé rostliny - Podrobný návod na pěstování - Kamil Pásek

Autor: Borek Straka <straka(at)bo-net.cz>, Téma: literatura, Vydáno dne: 20. 12. 2006

Autor v této knize shrnul svých 18 let zkušeností s pěstováním masožravých rostlin a dal si za cíl předat lidem souhrnnou příručku pro jejich pěstování. Nejde o rozsáhlou vědeckou práci, ale o prakticky zaměřenou knížku plnou návodů a tipů, která je zároveň cenově velmi dostupná. Kniha patří do edice Česká zahrada, v které vyšlo do současné doby už 74 knížek. Tím je určen i její rozsah a cena; autor byl tlačen k napsání knihy o 99 stranách za 99 korun. Proto musel některé materiály vypustit. Ale to je asi obecný problém vydávání knížek.

2006, nakladatelství Grada, ISBN 80-247-1249-0, cena 99 Kč
96 stran, 100 fotek, měkká lepená vazba
web Kamila Páska

Kniha Masožravé rostliny - Podrobný návod na pěstován

Čtenář není rozptylován obecnými kapitolami o MR, na které nebyl prostor a po krátkém a vtipném úvodu kniha přechází přímo k popisu pěstování jednotlivých rodů. Struktura členění rostlin do ekologických skupin je podobná jako v knihách od Miloslava Studničky a Davida Švarce a je dále rozšířena například u rosnatek a tučnic. Zvlášť jsou vyjmenovány druhy rosnatek rostoucí při dlouhém dni a krátkém dni (v létě a v zimě). Tučnice s jednotvarými listy jsou zařazeny dle jejich výskytu. Vynechané nejsou ani rostliny méně známých rodů – Brochinia, Catopsis, Ibicella, Proboscidea, Roridula. Naopak chybí název kapitol (rodů MR) v záhlaví stránek, kde je nelogicky v celé knize jen nápis Masožravé rostliny a Návody k pěstování. To bude ale spíš chyba vydavatelství než autora.

Každý rod je popsán v sekcích Druhy, Popis, Výskyt, Pěstování, Umístění, Osvětlení, Substrát, Teplota, Zálivka, Vlhkost vzduchu a větrání, Přesazování a nádoby, Množení, Krmení a hnojení, Choroby a škůdci a Náročnost. Zkušenější pěstitelé ocení rozsáhlý rejstřík, v kterém najdou většinu v době vydání knihy popsaných druhů masožravých rostlin. U každé rostliny najdeme praktické rady pro pěstování. Konečně nejsou čtenáři strašeni u popisu Darlingonie nutností přikládat kousky ledu na substrát v horkých letních dnech, jako v předchozích knihách. Kolik procent pěstitelů to tak doopravdy dělá?

Fotky v knize pocházejí z rozsáhlého archivu Jana Flíska. Škoda že se jich do knihy nevešlo více. Na konci knihy je alespoň zmíněna adresa fotografova webu. Autor čtenáře odkazuje i na Darwinianu a botanické zahrady v Liberci, Táboře a skleník Fata Morgana v Praze.

Kniha je nabitá informacemi a má nejlepší poměr množství informací a ceny.