Drosera madagascariensis?

Autor: Jan Novák <jan-novak(at)volny.cz>, Téma: rostliny, Vydáno dne: 23. 07. 2004

Opravdu máte ve sbírce D. madagascariensis? Pokud máte nějaké pochybnosti, pak právě pro Vás jsou následující řádky.

Drosera madagascariensis byla objevená v roce 1824. Domovinou této rosnatky jsou Guinea, Kongo, Kamerun, Nigerie a ostrov Madagascar. Roste v nadmořských výškách 1 000-2 000 metrů. Může dorůstat velikosti až 25 cm.

Nejdůležitějším údajem a zároveň výborným poznávacím znakem je skutečnost, že D. madagascariensis vytváří "kmínek", ze kterého vyrůstají listy.

Podle dostupných informací o pěstování (rostlinu pěstuji velmi krátce, takže osobní pěstitelské zkušenosti mám minimální) je to světlomilná rosnatka, vyžaduje teploty 20-30 stupňů a vzdušnou vlhkost 65-80 %.

Co to vlastně roste za kytky ve sbírkách řady pěstitelů? Patrně jsem nebyl sám, kdo koupil od nejmenovaných prodejců D. madagascariensis. Nevím jak u Vás, ale u mě po "kmínku" ani památky.

Rosnatka, která nám roste ve sbírkách (pod názvem D. madagascariensis) je D. collinsiae (snad se jedná o křížence D. burkeana x D. madagascariensis).

Bohužel, pokud si objednáme či koupíme rostliny s označením D. madagascariensis dostaneme na 99% právě výše zmíněnou kytičku.

D. collinsiae je naprosto "pohodová" kytka. Má prakticky stejné nároky jako D. capensis (jen listová růžice je poněkud chudší). Je samosprašná a vytváří velké množství velmi dobře klíčivých semen.

Moje první reakce při zjištění, že opravdu nepěstuji D. madagascariensis bylo zklamání. Nakonec jsem přepsal štítek a před pár dny si pořídil tu jedinou opravdovou rosnatku madagaskarskou.

Závěrem ještě pohled na D. slackii (kytka dvou tváří).