Něžná krása masožravosti

Autor: Michal Rubeš <michal(at)termiter.cz>, Téma: akce, Vydáno dne: 31. 08. 2003

V sobotu 30.8.2003 jsme se s rodinou vypravili do Pražské botanické zahrady v Troji, kde probíhala výstava fotografií a kreseb "Něžná krása masožravosti". .

Po příchodu do zahrady naše kroky vedly nejdříve do výstavní místnosti. Vchod byl stylově lemován různými vzroslými špirlicemi.

Vlastní expozice byla spíše komorní. Obsahovala několik zajímavých kreseb Jana Stěničky a fotografie z celého světa rozmístěných na stěnách výstavní místnosti. Uprostřed byla postavena dvě akvária s láčkovkami a špirlicemi.


Fotografie manželů Rybkových byly velmi zajímavé a doprovázené poutavými komentáři. Obrázky zabíraly širokou škálu druhů, a to jak divokých, v přírodě rostoucích, tak chovaných v zajetí.

Venku vedle vchodu se prodávaly různé, převážně jednoduše pěstovatelné masožravky od ing. Kamila Páska a Mgr. Davida Švarce. V době našeho příchodu se role prodejce a zároveň poradce zhostil Jan Stěnička. Mezi přihlížejícími jsme potkali našeho člena Darwiniany, stále aktivního kaktusomasožravkáře pana Františka Kočí z Uhříněvsi.

Vše jsme zhlédli a tak jsme se odebrali na prohlídku vlastní zahrady. Ta (zatím) není na masožravky zvláště zaměřená, ale i tak se nám podařilo v jednom "podzemním" skleníku nalézt několik tučnicí.

Při cestě zpět jsme se znovu zastavili u výstavy, co kdyby se něco změnilo. A ejhle, potkali jsme pana Vlastika Rybku, který nás vzal do blízkého skleníku, kde jsou umístěny zatím malé láčkovky připravené pro úžasný nový skleník Fatu Morganu. Tento ojedinělý projekt zvýrazní Pražskou botanickou zahradu v rámci celé Evropy a již dnes přímo "od zdroje" víme, že opravdu bude co obdivovat!


Vlastní výstava fotek a kreseb spojená s poradnou a prodejem byla velmi příjemným oživením botanické zahrady. Byla zaměřena především na laickou veřejnost a díky ní se počet masožravkářů opět rozrostl. Důkazem bylo mnoho spokojených návštěvníků, kteří si odtud nadšeně odnášeli květináče s dravci domů.