Regulace umělého osvětlení vitrín - Miroslav Holub

Autor: Miroslav Holub <chramst(at)darwiniana.cz>, Téma: nápady, Zdroj: Trifid 1996/1, Vydáno dne: 28. 01. 2007

Předpokládám, že mnoho pěstitelů MR se již také zabývalo nebo zabývá akvaristikou. Vždyť je celá řada těch, kteří MR vlastně pěstují v akvarijních nádržích!

Já své MR pěstuji na východním okně, takže jsem jim nucen přisvětlovat. Často jsem jim rozsvítil již brzo ráno před odchodem do zaměstnání. Během dopoledne ale vyšlo slunce. Rostliny tak trpěly zvýšením teploty a zářivky svítily zbytečně. Pokud jsem však nepřisvětloval, rostliny slábly, vytahovaly se a začala se také vytvářet plíseň. Vyřešil jsem tyhle potíže za pomoci časového spínače. Funkcí tohoto zařízení je regulace osvětlování rostlin. Zářivky zapíná brzy ráno a vypíná je kolem 9.00 hod. Znovu je zapíná v 17.00 hod. a definitivně je vypne ve 20.00 hod. V průběhu dopoledne se rostlinám tedy dostává přirozeného denního světla. Tak je během zimního období zajištěn dostatečný osvit.

Použil jsem časový spínač na noční proud. Těchto zařízení je ale na trhu dostatek a jejich ceny se pohybují v rozmezí 200 - 500 Kč. Ke spínači jsem ještě připojil akvarijní termostat, který jsem trochu upravil. Pomocí tohoto fotorele lze nyní monitorovat denní hladinu osvitu tak, že zařízení samo zářivky vypne, je-li dosaženo určité světelné úrovně.

Ke zhotovení fotorele jsem použil akvarijní termostat polské výroby: "ELEKTRONICZNY REGULÁTOR TEMPERATURY RT - 2". Nezbytná je úprava v zapojení, protože na místo termočidla je třeba připojit fotoodpor WK 65037 Ik5 Ohmů. Úprava je nenáročná a měl by ji zvládnout každý. Je zde rovněž možnost využití fotorele i bez časového spínače. Nevýhodou však je, že musíme ráno světlo sami zapnout a večer zase vypnout. Časový spínač kontroluje vše automaticky.