Rosnatka Drosera prolifera

Autor: Ivo Koudela <chramst(at)darwiniana.cz>, Téma: rostliny, Zdroj: Trifid 1996/2, Vydáno dne: 12. 11. 2006

Rosnatka plazivá (Drosera prolifera) je dobře známá všem pěstitelům MR ales­poň z knihy RNDr. M. Studničky a z brožury APMR č.l a je u nás již poměrně snadno dostupná. V tomto příspěvku bych chtěl popsat některé své zkušenosti z pěstování tohoto druhu

Rostliny pěstuji v plastovém květináči o průměru 8 cm v čisté rašelině. Květináček je umístěn ve skleněné kouli, která se nachází na parapetu severozápadního okna, přímo nad topným tělesem ústředního topení. Díky tomu je v kouli udržová­na teplota nad 20° C i při největších mrazech. Vlivem vyšší teploty se samozřejmě snižuje relativní vlhkost vzduchu, a proto mám kouli uzavřenou asi ze 4/5 plexi­sklovou deskou a rostliny občas mlžím. V těchto podmínkách se rostlinám daří velmi dobře, o čemž svědčí pravidelné kvetení tohoto druhu dvakrát za rok, a to v zimním a prázdninovém období. Od prvního zpozorování květního stvolu do ote­vření květu proběhne asi jeden měsíc. Květní stvol vyrůstá nejprve k obvodu růžice (v mém případě má růžice průměr přes 7 cm) a teprve potom kolmo vzhůru. Stvol je však slabý, takže je celé květenství velmi snadno poléhavé. Květy jsou tmavě červené, pětičetné (poněkud podobné květům D. adelae), o průměru asi 6 mm. Sa­mozřejmě se otevírají odspodu.

Pro ilustraci uvádím počet květů, které jsem napočítal během jedněch prázdnin na jednotlivých stvolech 6, 5 a 4 květy. Naráz jsou otevřeny maximálně dva květy.

Květy jsem zkoušel opylit tradičním způsobem - pomocí párátka, což se k mé­mu velkému překvapení již několikrát podařilo. Semeníky zrají přes dva měsíce a obsahují nevelký počet semen (já jsem získal např. 5, 8 či 4 semena).

Schematický nákres semen Drosera prolifera
Schematický nákres semen Drosera prolifera, © Ivo Koudela

Ta jsou poměrně velká (odhadem asi 0,75 mm) a dvůrkatá, jak je naznačeno na neumělém nákresu.

Na koncích květenství se snadno vy­tvářejí mladé rostlinky (tzv. proliferace), které však rostou mnohem rychle­ji, než rostlinky namnožené z listo­vých řízků. Potom, co mladé rostlinky vyženou první kořen, zasadím je do substrátu, nechám je 14 dní na pokoji a pak ustřihnu květní stvol, aby se dále ma­teřská rostlina nevysilovala.

Na závěr bych chtěl podotknout, že vzhledem ke své malé náročnosti je tato rost­lina vhodná i pro začátečníky.