Srbovi hadi Sarracenia minor var. okefenokeensis × psittacina

Autor: Miroslav Srba <srba(at)sarracenia.cz>, Téma: rostliny, Vydáno dne: 26. 10. 2003

Když jsem se zamýšlel nad tím, který kříženec představím, jako kříženec měsíce října, nechal jsem se inspirovat rostlinami samotnými. Zašel jsem do svého skleníku a koukal jsem po rostlinách, které právě v tuto dobu hýří pestrobarevnými láčkami. Kromě Sarracenia leucophylla, S. purpurea a S. psittacina jsou to právě kříženci se S. psittacina. Jedním z nejzajímavějších je hybrid, jehož matkou je vysoká forma S. minor (var. okefenokeensis) a otcem právě S. psittacina. Opylování jsem provedl v roce 1999 a semenáče vyklíčily v lednu 2000.

.

Fotografie mateřské rostliny Fotografie otcovské rostliny

Náš prezident, Zdeněk Žáček, této rostlině "přišil" přezdívku "Srbovi hadi." U nás doma jí už asi nikdo neřekne jinak.

Zajímavým faktem je, že tento kříženec je kombinací, která přirozeně vzniká i v přírodě. (Běžněji však s menší formou S. minor var. minor.) Botanické označení tohoto hybridu je Sarracenia x formosa. Nutno uznat, že i rostlina samotná působí navenek přirozeně. Pasti nejsou nijak pokroucené, jak tomu u kříženců S. psittacina bývá.

Láčky jsou dlouhé až 30cm. Velikost "bambulí" je asi 5-6 cm. Tvar láček poněkud upomíná na pasti darlingtonie. Konce láček zůstávají uzavřené stejně jako u S. psittacina. V porovnání s tímto druhem je však vstupní otvor do pastí impozantní. Může mít průměr téměř 2cm. Pohled do ústí "zobanu" této špirlice působí dost hrůzostrašně.

Tento kříženec zaujme nejenom svým tvarem, ale i zbarvením. Základní barva je zelená. Velmi výrazně je však vyvinuta bílá fenestrace. V pozdním létě začínají být láčky výrazněji červeně žilkované nebo získají celkový fialový nádech.

Jedním mě však tento kříženec doslova ohromil. Šokující byla rychlost růstu semenáčů. Ve stáří roku a půl byl průměr růžice 15cm, což je asi trojnásobek toho, co bych od obdobného křížence čekal. Ve stáří dvou a půl roku jsou rostliny připravené ke kvetení.

Jedná se tedy o velmi vděčnou rostlinu. Vzhledem ke svému původu není v porovnání s ostatními špirlicemi náročná na světlo. Též dobře snáší vysokou vzdušnou vlhkost (i kolem 90% RVV). "Srbovy hady" tedy lze doporučit pro vitrínové pěstování.